Spoločnosť Top Zahraničné

Spoluväzeň prehovoril o Fritzlovi, ktorý 24 rokov trýznil svoju dcéru. Už rezignoval na život

Na archívnej snímke je Jose Fritzl pred krajinským súdom v dolnorakúskom Sankt Pöltene 19. marca 2009. (SITA/AP)

BRATISLAVA – Uplynulo už desať rokov odvtedy, čo odsúdili Josefa Fritzla (84) na doživotné väzenie. Trest dostal za zverstvá, ktoré spôsobil svojej dcére. Až 24 rokov ju väznil vo svojom dome a znásilnil ju asi 3000-krát. Svoj trest si odpykáva v rakúskom nápravnom zariadení Stein. Podľa jedného zo spoluväzňov sa “monštrum z Amstettenu” už rozlúčilo so životom –  nie je na tom dobre.

 

Súd v Sankt Pöltene uznal 19. marca 2009 Josefa Fritzla vinným vo všetkých bodoch obžaloby: Vražda z nedbanlivosti, otroctvo, obmedzovanie osobnej slobody, tisícnásobné znásilnenie, nátlak, krvismilstvo (incest). 

Fritzl, ktorého nazývajú “monštrum z Amstettenu”, splodil násilným spôsobom so svojou dcérou sedem detí. Jeden syn zomrel krátko po pôrode. Podľa polície Fritzl chlapčeka pochádzajúceho z dvojičiek spálil vo vykurovacom kotle. 

Zmenil si meno

Vo väzení si Fritzl pred dvoma rokmi zmenil meno na Fritz Mayrhoff. Chcel tak zabrániť, aby ho ostatní väzni ihneď identifikovali. Ale aj bez toho nechce mať so starým zločincom nikto nič spoločné. 

Jeden spoluväzeň pre “oe24.at” povedal: “Fritzl bol a bude od ostatných odstrihnutý.” Podľa anonymného informátora sa zločinec úplne stiahol do úzadia. Fritzl takmer neopúšťa svoju celu a nehľadá ani žiadny kontakt a pôsobí, že “už rezignoval na život”, dodal informátor. 

Už dlhší čas sa objavovali správy, že Fritzl pomaly upadá a upadá do stále silnejšej demencie, píše “oe24”. 

Galéria
Tajné priestory v dome, kde musela žiť Fritzlova dcéra aj so svojimi potomkami. (SITA/AP)
Tajné priestory v dome, kde musela žiť Fritzlova dcéra aj so svojimi potomkami. (SITA/AP)
Na archívnej fotografii je dom hrôzy, kde Josef Fritzl 24 rokov násilím držal svoju dcéru. (SITA/AP)
Na artchívnej snímke je Josef Fritzl pred krajinským súdom v dolnorakúskom Sankt Pöltene sa 19. marca 2009. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next

Zatkli ho v roku 2008

Josefa Fritzla zatkla polícia v roku 2008. V tom čase sa zdržiaval v blízkosti nemocnice, v ktorej už niekoľko dní bojovala o život jeho dcéra Elisabeth (19). Dievča vo svojom žalári ochorelo a bolo v ohrození života. Preto ho Fritzl odviezol do nemocnice. Tam uviedol, že ide o jeho 19-ročnú vnučku, o ktorú sa staral, pretože ho o to požiadala jeho dcéra.

Lenže lekári nadobudli podozrenie a privolali políciu. Vyšetrovatelia preto išli do jeho domu a boli ohromení, čo tam našli. Ešte viac ich šokovalo, keď im dcéra porozprávala o rokoch svojho utrpenia.

Fritzlova dcéra – ktorá má medzičasom už 42 rokov – a jej deti žijú s novou identitou. Kliniku opustili po ôsmich mesiacoch a teraz žijú na neznámom mieste. Policajt, ktorý sa po ich oslobodení o nich staral, povedal: “Urobili niečo zo svojho života.”