Domáce Top

Spolupráca Slovenska a Japonska napreduje, tvrdí Lajčák

BRATISLAVA – Vzťahy Slovenska s Japonskom zaznamenávajú v poslednom období intenzívny pozitívny pokrok vo viacerých oblastiach. Na rokovaniach v Tokiu sa na tom zhodli ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Fumio Kišida.

Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, Lajčák sa počas krátkej návštevy Japonska osobitne stretol aj so štátnym ministrom japonského ministerstva zahraničných vecí Jodžim Mutom. S oboma partnermi prediskutoval najmä bilaterálnu spoluprácu a nastávajúce predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie, ktoré dodá slovensko-japonským vzťahom novú dimenziu.

„O vysokej úrovni našich vzťahov svedčí už len to, že za necelý rok sa stretávame po tretíkrát,“ konštatoval minister Lajčák na rokovaní s ministrom Kišidom. „Od nášho posledného stretnutia v novembri sme posunuli slovensko-japonskú spoluprácu vo viacerých rovinách: dohodli sme sa na programe pracovných dovoleniek pre mladých, napredujú expertné rokovania o dohode o sociálnom zabezpečení, Japonsko bolo tento rok prvý raz zastúpené na medzinárodnej konferencii GLOBSEC v Bratislave a na jeseň príde na Slovensko misia japonskej podnikateľskej federácie Keidanren,“ spresnil šéf slovenskej diplomacie.

Partneri spoločne vyjadrili nádej, že program pracovných dovoleniek, ktorý začne platiť od 1. júna, povedie k intenzívnejším výmenám mladých ľudí. „Návšteva zástupcov podnikateľskej federácie Keidanren zase pomôže identifikovať nové možnosti pre rozšírenie ekonomickej spolupráce,“ poznamenal Lajčák.

Pripomenul, že japonské spoločnosti boli medzi prvými, ktoré prišli investovať na Slovensko. V súčasnosti ich v SR pôsobí viac ako 50 a vytvárajú vyše 10-tisíc pracovných miest. Minister Lajčák v kontaktoch s japonskými partnermi opakovane zdôrazňuje záujem Slovenska o ďalšie japonské investície.

Na rokovaniach v stredu v Tokiu Lajčák partnerov podrobne informoval o nastávajúcom predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie a prioritách, na ktoré sa počas šiestich mesiacov na čele EÚ zameriame. „Slovensko ako krajina spriatelená s Japonskom bude počas svojho predsedníctva podporovať všetko, čo prispeje k ďalšiemu rozvoju vzťahov Japonska s Európskou úniou,“ dodal šéf rezortu zahraničných vecí.

S ministrom Kišidom sa venovali aj spolupráci Japonska s krajinami V4, pričom potvrdili záujem o rozšírenie záberu v rámci tohto formátu aj na ďalšie oblasti, napríklad v oblasti vedy a výskumu. Na rokovaní s ministrom Mutom prebral Lajčák aj vývoj v regióne východnej Ázie a tiež problém migrácie a klimatických zmien, ktoré citeľne zasahujú aj túto časť sveta.