Bratislava Regióny Top

Spolu získali 33 705 hlasov. Ružinovskí poslanci v Bratislavskom kraji

BRATISLAVA – Týchto 6 poslancov bude Ružinov zastupovať najbližších 5 rokov. Rozhodovať budú aj o približne 145 miliónoch eur, ktoré tvoria rozpočet Bratislavského samosprávneho kraja. Výdavky idú na školstvo, sociálne služby či rekonštrukciu ciest.

Dušan Pekár

S najväčším počtom hlasov (6722) sa umiestnil súčasný starosta Dušan Pekár. Bratislavský predseda KDH kandidoval za širokú koalíciu pravicových strán, ktorá postupovala spoločne v celej Bratislave. Samozrejme okrem podpory nového župana Juraja Drobu, a to najmä pre odlišný postoj na podporu LGBT komunity. Dušan Pekár sa hýbe v komunálnej politike od roku 2006, keď viedol úrad MČ Staré Mesto, ale už v roku 2007 sa stáva zástupcom starostu v Ružinove. Tak to bolo až do roku 2010, kedy sa stal starostom Ružinova. Budúci rok sa bude snažiť o obhájenie postu tretíkrát po sebe. V roku 2014 mu stačilo získať 8 178 hlasov, aby sa stal starostom.

Martin Chren

Len o niekoľko desiatok hlasov menej (6683) získal Martin Chren, ekonóm a komunálny aktivista, bývalý štátny tajomník za SaS na Ministerstve hospodárstva SR. Po rozpade Radičovej vlády pre nesúhlas s Richardom Sulíkom odišiel zo strany a ostal radovým poslancom NR SR. Do volieb do VÚC kandidoval ako nezávislý, no komunálnej politike sa venuje od roku 2014, keď sa s podporou strany NOVA Daniela Lipšica dostal do mestského zastupiteľstva. Vtedy získal 4269 hlasov.

Ján Buocik

Na treťom mieste sa umiestnil Ján Buocik, právnik a komunálny politik, s rozdielom viac ako 600 hlasov (6045) na druhého Chrena. Buocik je rovnako ako on členom mestského zastupiteľstva, vo voľbách v roku 2014 získal na túto funkciu 6944 hlasov. Ako predstaviteľ SDKÚ robil Dušanovi Pekárovi vicestarostu počas jeho prvého funkčného obdobia. V roku 2014 proti nemu neúspešne kandidoval v boji o starostovskú stoličku. Do boja o miesto na VUCke kandidoval ako nezávislý.

Martin Patoprstý

Štvrtým poslancom bude Martin Patoprstý. 4937 hlasov dostal tiež ako nezávislý kandidát. Občiansky a komunálny aktivista s kontroverznou minulosťou dlhodobo presviedča Ružinovčanov svojimi aktivitami, takže je možné, že jeho minulosť je už zabudnutá.

Igor Adamec

Piatym poslancom je Igor Adamec, herec. Verejnosť ho pozná aj z detského programu ako jedného z „Kakaovníkov”. Je bývalým štátnym tajomníkom na Ministerstve kultúry SR, kde bol za stranu SIEŤ. Za ňu kandidoval v roku 2012 aj do NR SR. Po rozpade Siete sa vrátil do Ružinovskej televízie ako riaditeľ, pred svojím krátkym záskokom do politiky v nej pôsobil aj ako konateľ.

Marek Machata

Posledným šiestym poslancom je Marek Machata, projektový manažér, člen spoločenstva Slovo života. Svojmu úspechu vďačí aj stránke „Naša voľba”, ktorá podporuje svojich kandidátov na základe náboženského kľúča. Stránka má byť „slobodnou iniciatívou lídrov kresťanských spoločenstiev a zborov na Slovensku”. Podľa nej aj Machata patrí medzi ľudí, „ktorí hľadajú na prvom mieste Božie kráľovstvo”.
Foto: BSK