Regióny Banská Bystrica Brezno

Spoločnosť Tatry Mountain Resorts plánuje investovať v časti Chopok – Juh 50 miliónov

Zdroj: TASR - Oliver OndrṚ

TÁLE – Nové zjazdovky, dve lanovky, multifunkčné centrum, ubytovacie kapacity, parkoviská a ďalšie zámery plánuje realizovať v rekreačnej oblasti Chopok – Juh spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR). Ako v stredu uviedol na tlačovej konferencii pod Chopkom generálny riaditeľ TMR Bohuš Hlavatý, investícia do rozvoja strediska by mala byť približne 50 mil. eur. Investíciou chcú podľa neho podporiť rozvoj cestovného ruchu na Horehroní, športové aktivity a poskytnúť na tejto strane Chopku viac možností aj pre začínajúcich lyžiarov. Zámer majú podľa neho už podrobne rozpracovaný a pripravený podať na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Komplexný schvaľovací proces odhadujú približne na tri roky a následné vybudovanie na približne na štyri roky.

 

Prostriedky chce spoločnosť TMR investovať do skvalitnenia produktu cestovného ruchu s rešpektom voči územiu. „Vytvoriť tým môžeme zároveň približne 200 priamych nových pracovných miest, ktoré budú generovať ďalšie. Južná strana Chopku a celé Horehronie majú silný rozvojový potenciál a uvedomujeme si, že ak ho nevyužijeme, nezareagujeme na stúpajúcu návštevnosť a nedáme ľuďom kvalitnejší produkt, nabudúce neprídu a to nikto nechce,“ objasnil generálny riaditeľ a zároveň predseda predstavenstva TMR.

Plány spoločnosti reagujú na stúpajúci dopyt po službách cestovného ruchu podporených nielen rekreačnými poukazmi, ale predovšetkým zvyšujúcim sa záujmom verejnosti o aktívny oddych a zdravý životný štýl. Silu domácich destinácií potvrdzuje aj jeden z aktuálnych prieskumov, podľa ktorého až 81 % Slovákov uprednostňuje zimnú dovolenku na Slovensku. Ich najnavštevovanejším strediskom je práve Jasná a to aj napriek tomu, že na južnej strane Chopku za posledných päť rokov nepribudla žiadna nová lanovka ani zjazdovka. „Vieme, že pre dĺžku povoľovacích procesov najbližšie tri roky ani nepribudne. Ak ale neurobíme nič, čaká nás nezvládnuteľný nápor návštevníkov, chaos v doprave, právom nahnevaní ľudia. Aj keď zonácia nie je doriešená, chceme tomuto predísť a toto je dôvod, prečo dávame konkrétne návrhy na riešenie už dnes,“ dodáva Hlavatý. Súhrn navrhovaných projektov pod názvom „Jasná, časť Chopok – Juh, skvalitnenie služieb strediska cestovného ruchu“ spoločnosť podáva na preskúmanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Sťahovanie lyžiarskej školy

Medzi plánovanými činnosťami je vybudovanie dvoch nových ľahkých modrých zjazdoviek so zasnežovaním Srdiečko – Krúpová a Jelenia lúka – Krúpová, predĺženie zjazdovej trate Vyhliadková zo sedla Veľký Príslop a rozšírenie jestvujúcej zjazdovky Slnečná v najužšom mieste. „Práve šírka zjazdoviek je veľmi dôležitá, v tom už nemôžeme robiť kompromisy, musíme odstrániť nebezpečné lieviky, kde dochádza k najčastejším kolíziám lyžiarov,“ vysvetlil riaditeľ strediska Jasná Matej Hulej s tým, že plánujú aj zdvojnásobenie parkovacích plôch na celkovú kapacitu asi 1 000 parkovacích miest.

„Krúpovú s Derešmi by sme chceli spojiť buď jednou dlhou, alebo dvomi kratšími šesťsedačkovými lanovkami, nová akumulačná nádrž by mala zvýšiť kapacitu zasnežovania tak, aby sme dokázali zjazdovky zasnežiť čo najrýchlejšie, čo sa pre budúcnosť lyžovačky ukazuje už dnes ako extrémne dôležité. Okrem toho by sme chceli zmeniť aj podobu samotného nástupného miesta Krúpová v súčasnosti tvoreného už nedôstojnými kontajnerovými objektmi. Nové srdce Juhu by mala predstavovať komfortná trojpodlažná budova s komplexnými službami,“ dodal riaditeľ s tým, že v lokalite je naplánované tiež presťahovanie lyžiarskej školy Maxiland do vyhovujúcejšej lokality, rozšírenie parkoviska, nová koliba na Jelenej lúke, a tiež rekonštrukcia ubytovne pre zamestnancov. Dlhodobá vízia počíta s výstavbou nových ubytovacích kapacít, ktoré predstavuje projekt Hotela Krúpová s kapacitou 260 až 330 lôžok a chatová oblasť s 30 – 50 chatami a s obslužným objektom. Nové možnosti ubytovania priamo v Krúpovej by mali zväčšiť počet lyžiarov, ktorí nebudú každodenne dochádzať do strediska, čo by sa malo priaznivo prejaviť na znížení frekvencie dopravy i množstve emisií z áut každodenne dochádzajúcich lyžiarov. “Plánujeme vybudovať aj chodník korunami stromov s dĺžkou 500 metrov,” doplnil Hulej s tým, že by išlo o celoročnú atrakciu areálu.

3. stupeň územnej ochrany

Navrhované projekty sú situované v území Národného parku Nízke Tatry v 3. stupni územnej ochrany. Všetky činnosti boli podľa vedenia TMR naprojektované tak, aby minimalizovali zásah do chránených území a sú umiestnené v hraniciach dnešného strediska. V praxi si vyžiadajú záber plôch o rozlohe 0,265 až 0,287 kilometrov štvorcových.

Ochranári budú podľa riaditeľa správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboša Čillaga opatrní a budú oveľa prísnejšie posudzovať tieto zámery, ako to bolo na severnej strane Chopku. Problém môže byť podľa neho s vodnou nádržou na zasnežovanie, ale toto všetko si budú môcť podľa neho vydiskutovať práve počas procesu posudzovania EIA. „My sme už v roku 1994 pre toto územie navrhovali znížiť stupeň ochranného pásma tak, aby ostalo v národnom parku, aby bolo určitým spôsobom regulované, ale aby tam nebol takýto vyšší stupeň a neboli nutné rôzne výnimky a podobne,“ doplnil Čillag.

Spoločnosť Tatry Mountain Resorts pôsobí v oblasti cestovného ruchu v strednej a východnej Európe. Vlastní alebo prevádzkuje horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.