Domáce Parlamentné voľby Politika Top Voľby

Spojenie doterajších rivalov má pomôcť menšinám do parlamentu. Lídra volebnej strane postaví Most-Híd

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Idú do finále. Parlamentný Most-Híd a mimoparlamentné SMK čaká posledné kolo debát o predvolebnej spolupráci. Strany sa totiž napokon zhodli, že ak chcú uspieť, je potrebné nemyslieť na egá, ale na svojich voličov. Doterajší politickí rivali tak pôjdu do parlamentných volieb, nečakane, na spoločnej kandidátke tretej strany. Vytvorenie volebnej strany už odobrili najvyššie orgány všetkých zúčastnených strán, najbližšie dni ich čaká doladenie detailov. 

 

Po prvotných neúspešných rokovaniach o spoločnej kandidátke došlo k prehodnoteniu aktuálnej situácie v strane SMK, ale aj v Moste-Híd. Prieskumy verejnej mienky obom stranám predpovedajú neúspech. Mostu-Híd merajú posledné mesiace preferencie okolo štyroch percent, SMK ešte menej. Menšiny, najmä tá maďarská, by tak po prvýkrát v histórii Slovenska nemali zastúpenie v parlamente. Po vnútrostraníckych diskusiách sa rozhodli v Moste aj v SMK vrátit k rokovaniam o spoločnom postupe do najbližších parlamentných volieb.

Šéfovia strán – Béla Bugár aj József Menyhárt – už dostali požehnanie aj od svojich republikových rád. Tie odobrili, aby kandidáti SMK aj Mosta-Híd šli na spoločnej kandidátke – nie však ako koalícia strán, a dokonca ani za jednu zo spomínaných dvoch. Strany vytvoria volebnú stranu a spoločne obsadia kandidátku malej mimoparlamentnej strany Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA-MKDSZ). S tou Most-Híd dohodol spoluprácu už v lete. Týmto postupom sa vyhnú nutnosti osloviť minimálne sedem percent voličov, čo prikazuje zákon v prípade volebných koalícii. Vzhľadom na to, že na maďarského voliča sa aktuálne orientujú aj iné politické strany, spoliehať sa na to, že sa Mostu a SMK podarí získať viac ako sedem percent, by bol v tejto situácii risk. Päť percentnú hranicu, potrebnú na vstup do parlamentu, by však spoločnou kandidátkou mohli dosiahnúť bez problémov.

Dnes majú teda na stole tri “maďarské” strany výzvu zostaviť zaujímavú ponuku svojim voličom a zároveň im uveriteľne vysvetliť dôvody spájania. Most-Híd je totiž stranou, ktorú volí aj slovenský občan, či iné menšiny. SMK sa zasa posledné roky orientovala na skôr radikálnejšieho voliča, najmä maďarského. Tretia MKDA je malou stranou zameranou iba na maďarského voliča. Na jej čele stojí Csaba Fehér.

Bugár aj Menyhárt v prvej päťke

Ak sa všetky tri strany dohodnú, lídra na spoločnej kandidátke postaví podľa informácií Glob.sk Most-Híd. Vyplynulo to zo spoločných rokovaní. Za posledné roky ide predsa len o úspešnejšiu stranu ako SMK a na politickej scéne aj známejšiu. Aj prieskumy verejnej mienky Mostu pripisujú vyššie percentá. Napriek tomu jednotkou nebude šéf strany Béla Bugár. O tom, koho však Most-Híd na čelo kandidátky postaví, budú v strane ešte rokovať. Zo súčasných politikov Mostu medzi tých obľúbenejších patrí napríklad mladý politik Ábel Ravasz, ktorý je aktuálne splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Ten by mohol byť prijateľný aj pre slovenského voliča, či menej radikálneho maďarského voliča, akých sa vždy snažil oslovovať Bugár. Za sebou navyše nemá žiadnu kauzu.

Napriek prvotným špekuláciám, že na spoločnej kandidátke by nemali byť predsedovia strán, bude za volebnú stranu kandidovať aj Bugár aj Menyhárt. Ak Most-Híd obsadí jednotku, podpredseda Národnej rady by na nej mohol mať číslo tri. Dvojku by totiž mal dostať predstaviteľ SMK a teda jej šéf. Kľúč k obsadeniu kandidátky si strany musia ešte dohodnúť. Každopádne to päťdesiat na päťdesiat nebude. Most-Híd by mal hrať na kandidátke prím, aj s požehnaním SMK. Pre Menyhárta a spol bude totiž po desiatich rokoch mimo parlamentu úspechom aj pár poslaneckých stoličiek. Naposledy sa totiž SMK podarilo prebojovať do Národnej rady v roku 2006, kedy ich súčasťou bol ešte Béla Bugár. V roku 2010 ich v parlamente nahradil populárnejší Most-Híd na čele s Bugárom.

Galéria
Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda strany SMK József Menyhárt. Zdroj: TASR / Marko Erd
Sprava: Nový predseda SMK József Menyhárt a nový predseda republikovej rady SMK Péter Õry
navigate_before
navigate_next