Zahraničné Spoločnosť Top

Spisovateľka odhalila, čo sa v Rusku naozaj deje. Úrady majú zatajovať, ako na tom krajina v skutočnosti je

Alisa Ganieva odhalila, čo sa v Rusku deje. Zdroj: FB / A.G.

MOSKVA – Ako ťažko je Rusko zasiahnuté koronavírusom? Podľa oficiálnych čísiel sa v krajine nakazilo 317 554 osôb. Obetí má byť 3099. Spisovateľka Alisa Ganieva si však myslí niečo úplne iné.

 

“Čísla sú pravdepodobne zmanipulované,” myslí si autorka Alisa Ganieva. V príspevku pre “Frankfurter Allgemeinen Zeitung” vysvetľuje, prečo je to vraj tak. Podľa nej v Moskve v apríli zomrelo o 2000 ľudí viac ako obvykle. Táto miera úmrtnosti však bola výrazne nad oficiálnym počtom úmrtí na koronavírus v celej krajine.

Preto má podozrenie, že v Rusku sa zatajujú skutočné počty obetí pandémie.

Počet úmrtí na zápal pľúc sa mal zvýšiť

“Cez sociálne médiá sa dozvedám od známych, že ich príbuzný alebo priateľ zomrel na zápal pľúc a že nebol vystavený v otvorenej rakve ako obvykle, a na úmrtnom liste bol ako príčina smrti uvedený infarkt alebo pľúcny edém,” píše spisovateľka.

Je zjavné, že zdravotný systém v Rusku sa nedokáže vyrovnať s pandémiou. To ale nikto oficiálne neprizná. “Nemocnice sú preplnené a mnohé nemajú ochranné vybavenie a testy. Ale u nás sa o tom klame,” otvorene hovorí autorka.

Viacero smrteľných “nehôd” lekárov

Lekári vraj mlčia zo strachu. “Množia sa prípady záhadných úmrtí zdravotníkov, ktoré sú v médiách prezentované ako nehody,” píše ďalej Ganieva a pripája jeden prípad z viacerých, ktoré sa v krajine vyskytli: “Vedúca lekárka veterinárnej kliniky v Krasnojarsku zomrela po páde z okna – po tom, ako sa vyslovila proti otvoreniu koronavírusového oddelenia na jej klinike.”

Ganieva sa tiež sťažuje na zákonnú svojvôľu, ktorá vzrástla spolu s opatreniami proti koronavírusu. Zákon – pôvodne určený proti šíreniu dezinformácií – tiež prísne obmedzuje slobodu prejavu v súvislosti s koronakrízou. Podľa nej už aj pri ústnom odovzdaní akejkoľvek informácie ohľadom ochorenia majú hroziť tri roky väzenia.

Spisovateľka si veľmi dobre rozumie s exprezidentom Michailom Gorbačovom. Zdroj: FB / A. G

Poukazuje aj na absurdnú situáciu, keď v Krasnojarsku na Sibíri došlo k znásilneniu dvoch mladých dievčat (17 a 18 rokov) na ulici. Obe obete ešte k tomu dostali aj pokutu za to, že počas zákazu opustili svoje domovy.

V mnohých mestách sú kvôli pandémii prísne zákazy vychádzania. Bezpečnostné zložky kontrolujú situáciu na prevažne prázdnych uliciach ruského hlavného mesta Moskvy. Obyvatelia potrebujú na opustenie domova digitálnu priepustku a podľa autorky nemajú v krajine novinári rovnaké práva ako ostatní občania.

Mohlo by vás zaujímať