Zahraničné

Španielsky premiér: Pre nezávislé Katalánsko nebude miesto v EÚ

MADRID – Španielska vládnuca Ľudová strana (PP) sa pokúsi odvrátiť separatistické snahy Katalánska. Vyhlásil to dnes jej líder a premiér krajiny Mariano Rajoy s tým, že tento krok bude pre obyvateľov predmetného regiónu znamenať “opustenie Európy”, informuje agentúra AP.

V Katalánsku sa budú 27. septembra konať regionálne voľby, od ktorých si separatisti sľubujú získanie väčšiny zákonodarcov, čím by sa zvýšili šance na ďalšie secesionistické kroky. Rajoy však chce proti tomu zakročiť, varujúc, že Katalánci by “prišli o práva, ktoré majú ako Európania i ako Španieli”.

Predstavitelia Španielska i Európskej únie zdôrazňujú, že sa Katalánsko v prípade osamostatnenia dostalo mimo EÚ, pričom by muselo opätovne požiadať o členstvo v nej. Separatisti tvrdia, že víťazstvo vo voľbách odštartuje “cestu k samostatnosti”, ktorá by mala trvať najviac 18 mesiacov.

Madrid trvá na tom, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Katalánska by bolo v rozpore so španielskou ústavou.

V sobotu sa v katalánskej metropole Barcelona pri príležitosti národného sviatku uskutočnil pochod za odtrhnutie sa regiónu od Španielska. Podporu nezávislosti Katalánska prišlo podľa polície vyjadriť takmer 1,4 milióna obyvateľov. Organizátori pochodu predpokladali účasť “iba” pol milióna ľudí.