Spoločnosť Zahraničné

Španielsko sa chce k “novému normálu” vrátiť do konca júna, uviedol premiér Sánchez

Španielsko sa chce k "novému normálu" vrátiť do konca júna, uviedol premiér Sánchez. Zdroj: TASR / AP

MADRID – Španielska vláda predstavila v utorok štvorfázový plán uvoľňovania opatrení v oblasti obmedzenia pohybu osôb, ktoré boli zavedené z dôvodu pandémie nového koronavírusu. K takzvanému “novému normálu” sa krajina podľa premiéra Pedra Sáncheza chce vrátiť do konca júna. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

 

Sánchez povedal, že každá fáza bude trvať približne dva týždne a celý proces uvoľňovania opatrení potrvá najmenej šesť týždňov. Predpokladá, že celý proces bude trvať najviac osem týždňov.

“Ak zostane epidémia pod kontrolou, do konca júna vstúpime ako krajina do nového normálu,” povedal Sánchez.

Ďalej uviedol, že každý región bude zmierňovať opatrenia svojím vlastným tempom v závislosti od toho, v akej miere ho pandémia zasiahla. Ako prvé zmiernia od 4. mája opatrenia štyri španielske ostrovy. Zvyšok krajiny bude nasledovať o týždeň neskôr.

Predtým spustením uvoľňovania bude od 4. do 11. mája prebiehať “fáza nula”, počas ktorej sa otvoria kaderníctva a iné podobné prevádzky fungujúce na objednávku. Počas tohto obdobia budú môcť reštaurácie predávať jedlá cez výdajné okienka a trénovať začnú profesionálni športovci. Vláda chce prácu z domu ponechať všade tam, kde je to možné až do júna, keď sa má začať posledná etapa uvoľňovania opatrení.

Od 11. mája sa otvoria malé podniky a hotely – potrebné bude ale dodržiavať sociálny odstup. V obmedzenej miere sa budú môcť od 11. mája konať aj bohoslužby. Reštaurácie sa pre hostí sprístupnia od polovice mája. Koncom mája sa opäť otvoria divadlá a kiná a koncom júna zase pláže. Platí však pravidlo, že uvedené priestory môžu byť zaplnené len do tretiny svojich kapacít.

Hoci sa niektoré školy otvoria už koncom mája, vo väčšine sa vyučovanie začne až v novom školskom roku v septembri – podobne ako v Taliansku.

V Španielsku, kde obmedzenia voľného pohybu platia už od 14. marca, môžu deti mladšie ako 14 rokov od nedele každý deň stráviť hodinu vonku pod dozorom rodiča. Od 2. mája budú môcť chodiť na prechádzky a športovať vo vonkajších priestoroch všetci skupiny obyvateľstva.

V Španielsku ochoreniu COVID-19 podľahlo doteraz takmer 24.000 ľudí.