Domáce Politika Top

ŠOKUJÚCI PRIESKUM Progresívne Slovensko predbehlo všetkých, Smer-SD padá

Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska. FOTO: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ak by sa parlamentné voľby konali v apríli, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. V NR SR by tak mal 30 kresiel. Druhé miesto by obsadila koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia so ziskom 14,4 percenta, čo by jej prinieslo 22 mandátov.

 

Tretia by skončila SaS, ktorej by dalo hlas 12,9 percenta opýtaných. Vynieslo by jej to 20 kresiel. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 1. – 2. apríla.

Nasleduje Kotleba – ĽSNS, ktorej by dalo hlas 11,5 percenta opýtaných, čo by znamenalo 18 poslaneckých mandátov. Piate by skončilo hnutie Sme rodina s 10,7 percenta hlasov a 16 stoličkami. OĽaNO by si vybralo 8,6 percenta respondentov, čo by pre hnutie znamenalo 13 mandátov. SNS so ziskom 7,6 percenta by dostala 12 stoličiek. KDH by volilo 6,9 percenta opýtaných, hnutie by tak dostalo 11 poslaneckých mandátov. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu, je Most-Híd. Stranu by volilo päť percent opýtaných, to by znamenalo osem poslaneckých mandátov.

Pred bránami parlamentu by zostala SMK-MKP, ktorú by si vybralo 2,6 percenta opýtaných, a tiež Magyar Kereszténydemokracia Szovetség s podporou 0,1 percenta respondentov.

Agentúra sa v prieskume ľudí pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali svoj hlas, ak by sa parlamentné voľby do NR SR konali najbližší víkend. Z prieskumu tiež vyplynulo, že voliť by nešlo 7,7 percenta opýtaných, nevedelo odpovedať 11,5 percenta a 3,1 percenta odmietlo prezradiť, koho by volilo. Ostatných 77,7 percenta respondentov rozdelilo stranám uvedené preferencie.

Prieskum volebných preferencií apríl 2019. Zdroj: AKO