Domáce Politika Top

Šokujúci prieskum! Chmelár je favoritom na prezidenta

BRATISLAVA – A je to tu! Kandidáti na prezidenta už poznajú svoje šance. Agentúra AKO zverejnila prvý oficiálny prieskum prezidentských kandidátov. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1000 respondentov v dňoch 30. augusta až 5. septembra. Závery sa však z neho zatiaľ robiť nedajú, nakoľko doň boli zaradení aj doteraz nepotvrdení kandidáti, ako napríklad Peter Pellegrini či Andrej Danko. Najväčším prekvapením sú občianski kandidáti Eduard Chmelár či Štefan Harabin! Prieskum zverejnil ako prvý denník Sme.

Prieskum prezidentských kandidátov, Zdroj: AKO

Na prvom mieste sa s 12,1 percenta umiestnil vedec Robert Mistrík. Ten zároveň vedie rebríček všetkých kandidátov v objeme doteraz minutých prostriedkov na kampaň.

Tesne za ním je hypotetický kandidát Smeru-SD a predseda vlády Peter Pellegrini s 11,9%. O premiérovi sa ako o kandidátovi hovorí zatiaľ iba v kuloároch. Pellegrini sa však o prezidentský palác s najväčšou pravdepodobnosťou uchádzať nebude. Prekvapením je aktivista a publicista Eduard Chmelár, ktorý by získal až 10,8 percenta. Predseda Národnej rady Andrej Danko by sa v prípade svojej kandidatúry dostal na štvrté miesto so ziskom 9,7 percenta. Ani on sa zatiaľ oficiálne nevyjadril, či do boja pôjde. SNS má o svojom kandidátovi rozhodnúť až začiatkom budúceho roka. Ďalší už z potvrdených kandidátov – sudca Štefan Harabin by podľa prieskumu oslovil 8,8 percenta možných voličov.

Tesne za ním by skončil predseda Mostu-Híd Béla Bugár s 8,6 percenta. František Mikloško by získal 7,1 percenta hlasov, podobne ako Zuzana Čaputová, ktorej by svoj hlas odovzdalo 6,9 percenta opýtaných. Desiatku najúspešnejších kandidátov uzatvárajú Marian Kotleba (ĽSNS) a Igor Matovič (OĽaNO), ktorých by podporilo 4,6 v prípade prvého a 4,7 percenta v prípade Matoviča. Hnutie OĽaNO-NOVA však svojho adepta do boja zatiaľ tiež nepostavili. Milan Krajniak z hnutia Sme rodina by získal 4,4 percenta hlasov.

Ostatní kandidáti by získali menej ako tri percentá hlasov. Boli nimi Martin Daňo (2,7 percenta), Marián Čaučík (1,9 percenta), Bohumila Tauchmannová (1,8 percenta), Juraj Zábojník (1,8 percenta), Radovan Znášik (1,2 percenta), Oskar Fegyveres (0,5 percenta) a Róbert Švec (0,5 percenta).
Z prieskumu tiež vyplynulo, že voliť by nešlo 2,6 percenta opýtaných, komu dať svoj hlas by nevedelo 18,6 percenta opýtaných a 0,5 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volili. Hlasy v prieskume teda rozdelilo 78,3 percenta respondentov.

Galéria
Robert Mistrík oznámil vzdanie sa kandidatúry včera. Zdroj: SITA/Jakub Julény
Francúzsky prezident Macron sa stretne aj s premiérom Petrom Pellegrinim. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Eduard Chmelár na jednom zo svojich vystúpení. Zdroj:SITA/Marko Erd
Predseda parlamentu Andrej Danko má postup do prezidentských volieb premyslený. Zdroj: SITA/Diana Černáková
Štefan Harabin bude kandidovať ako občiansky kandidát. Zdroj: Archív
Béla Bugár chce Slovákov veselších, Zdroj: TASR – Dano Veselský
navigate_before
navigate_next