Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Šokujúci prezidentský prieskum. Ak by sa Mistrík vzdal, do druhého kola by postúpila Čaputová so Šefčovičom

Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – Nečakaný prieskum. Ak by sa Robert Mistrík a František Mikloško vzdali v prospech prezidentskej kandidátky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej, do druhého kola by postúpila ona a kandidát Smeru-SD Maroš Šefčovič. Rozdiel medzi nimi by navyše bol len necelé percento. Výsledok hypotetickej situácie, ktorú namerala agentúra AKO, uverejnil na svojom blogu podpredseda mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Michal Truban.

 

Prieskum, ktorý realizovala agentúra AKO na popud Čaputovej, navyše ukazuje to, že nie je možné, aby do druhého kola postúpil kandidát Smeru a Štefan Harabin či Marián Kotleba. Podľa Trubana “Harabin už nemá kam rásť, lebo ho pozná takmer 100 % ľudí, ktorí naňho, zároveň, majú jasný názor. Buď ho majú radi a podporujú, alebo budú robiť všetko preto, aby sa prezidentom nestal. Harabin nezíska ani voličov Kotlebu. Ak by sa ten vzdal, len každý jeho desiaty podporovateľ by mal ako druhú voľbu Harabina. Záver: 10 % pre Harabina je desivých, ale do druhého kola to nedá.”

Václav Hřích, výkonný riaditeľ agentúry AKO pre Glob.sk vysvetlil: “Prieskum, ktorý sme realizovali pre Zuzanu Čaputovú je skôr prieskumom potenciálu kandidátky. Navyše ide hypotetickú situáciu, kedy by sa dvaja kandidáti na prezidentský post vzdali v prospech tretieho. Určite tento prieskum nie je porovnateľný s klasickými prieskumami, ktoré merajú všetkých kandidátov.”

Napriek tomu, že v prieskume nefigurujú Mistrík a Mikloško – teda nie je úplne relevantný, ukazuje prvé čísla pre kandidáta Smeru-SD. Maroš Šefčovič sa totiž doteraz v žiadnom prezidentskom prieskume neobjavil. Podľa zverejných dát takmer 20% robí z eurokomisára jedného z favoritov prezidentských volieb.

Otázka v prieskume znela: Ak by pred voľbami odstúpili kandidáti Mistrík a Mikloško a vyjadrili by podporu Čaputovej, komu zo všetkých kandidátov by ste dali v takom prípade hlas?

(Zdroj: Prieskum uskutočnený agentúrou AKO v dňoch 10. – 15. 1. 2019 formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1 000 respondentov, ktorí reprezentujú dospelú populáciu Slovenska, z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a okresu bydliska. Objednávateľom prieskumu je Zuzana Čaputová)

Výsledky prieskumu poradia prezidentských kandidátov. Zdroj: Michal Truban