Politika Top Zahraničné

Šokujúca správa tajnej služby. Čína žiadala šéfa WHO o zamlčanie správ o koronavíruse

Čínsky prezident Si Ťin-pching mal telefonovať so šéfom WHO o oddialení informovania o koronavíruse. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Nemecké médiá priniesli šokujúcu informáciu. Podľa nej Čína tlačila na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby oddialila varovanie pred koronavírusovou globálnou pandémiou.

 

Od prepuknutia koronavírusovej pandémie stojí v centre kritiky najmä Čína. Krajina pôvodu nákazy mala úmyselne zadržiavať informácie o chorobe COVID-19. Teraz sa o nový rozruch postarala správa nemeckej tajnej služby (Bundesnachrichtendienst – BND). Podľa jej zistení je do zatajovania informácií zapletená aj WHO, informuje nemecký Spiegel.

Podľa týchto informácií mala Čína po prepuknutí nákazy na najvyššej úrovni tlačiť na WHO, aby odložila celosvetové varovanie pred novým koronavírusom SARS-CoV-2. Dôkazom má byť telefonát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga so šéfom WHO Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom z 21. januára. Hlava ázijského štátu v ňom mala žiadať, aby sa WHO predbežne zamlčala informácie o prenose infekcie z človeka na človeka, aj aby odložili vyhlásenie globálnej pandémie.

Na snímke šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zdroj: TASR / AP

WHO odmieta, že by k takému telefonátu došlo. Ich hovorca vyhlásil, že spomínané osoby so sebou nikdy o koronavíruse netelefonovali.

Nemecká tajná služba však predpokladá, že konanie Číny spôsobilo výrazné oneskorenie v boji proti koronavírusu. Na celom svete sa tak stratilo štyri až šesť týždňov. Čína však dôrazne odmieta, že by zatajovala informácie o infekcii.

Mohlo by vás zaujímať