Politika Top Zahraničné

Sociálni demokrati menia názor. Stane sa Schulz spásou Merkelovej?

BERLÍN – Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorej predseda Martin Schulz doteraz vytrvalo odmietal možnosť pokračovania súčasnej koalície s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej, začína postupne meniť svoje stanovisko a podľa najnovších vyjadrení viacerých predstaviteľov strany sa nedá vylúčiť, že s Merkelovou nakoniec predsa len znova pôjde do koalície.

„SPD si je plne vedomá toho, aká zodpovednosť na nej v tejto zložitej situácii leží. Som si istý, že v najbližších dňoch a týždňoch nájdeme dobré riešenie pre našu krajinu,” vyhlásil Schulz vo štvrtok pred rokovaním s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.

Prezidentove naliehanie

Prezident na nemecké politické strany už od pondelka intenzívne nalieha, aby si svoje odmietavé postoje ešte raz rozmysleli. Štvrtkové Schulzove vyjadrenie ostro kontrastuje s jeho vyhláseniami z pondelka, kedy povedal, že sociálni demokrati „nie sú k dispozícii” na rokovania o zostavení budúcej vlády.

V podobnom zmierlivom duchu ako predseda strany Schulz sa v posledných dňoch vyjadrujú aj niektorí ďalší predstavitelia SPD. Podpredseda strany Thorsten Schäfer-Gümbel napríklad v rozhovore pre štvrtkové vydanie denníka Passauer Neue Presse vyhlásil, že strana by nemala v súčasnej situácii vylučovať nič.

Zvážia veľkú koalíciu?

„Musíme diskutovať o všetkých možnostiach,” povedal. „Ak by sa vôbec nič iné nedalo vymyslieť, potom musíme zvažovať veľkú koalíciu,” myslí si aj popredný poslanec SPD Karl Lauterbach.

O vytvorení vládnej koalície rokovali štyri týždne Merkelovej kresťanskí demokrati so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) Christiana Lindnera. Slobodní demokrati však v pondelok nečakane oznámili, že programové rozdiely medzi jednotlivými stranami sú podľa nich tak neprekonateľné, že koaličné rokovania opúšťajú.

Foto: SITA