Zahraničné

Paríž do roku 2020 nevyrovná sociálne výdavky

PARÍŽ  – Francúzsku sa do roku 2020 nepodarí vyrovnať rozpočty na sociálne výdavky. Informoval o tom v utorok francúzsky úrad verejného audítora. Vo svojej aktuálnej správe upozorňuje na výrazné spomalenie úsilia pri ozdravovaní verejných financií v tomto roku. Vláda v Paríži počíta v tomto roku so stlačením deficitu verejných financií vrátane sociálnych výdavkov na 3,8 % hrubého domáceho produktu krajiny (HDP) z vlaňajších 4 %. V roku 2016 má schodok klesnúť na 3,3 % HDP. K ozdravovaniu verejných financií vládu v Paríži zaväzujú maastrichtské kritériá EÚ, podľa ktorých rozpočtové deficity členských štátov nemajú prekročiť hranicu 3 % HDP.

Francúzske sociálne výdavky vrátane odvodov na zdravotné a dôchodkové poistenie, ako aj rodinných prídavkov, kulminovali v roku 2010 a dovtedy postupne klesajú. Vlani sa znížili o 2,2 mld. eur na 13,2 mld. eur, v deficite však skočili 13. rok v rade. Konsolidačné úsilie pritom v roku 2015 výrazne spomaľuje, keď výdavky rastú a príjmy sa zvyšujú pomalším tempom než v uplynulom roku. “Tento trend posunie návrat k vyrovnanému rozpočtu v najlepšom prípade za horizont roka 2020,” upozorňuje audítor. Vláda pritom očakáva návrat k vyrovnaným sociálnym rozpočtom už v roku 2017.

Francúzsky úrad verejného audítora vyzýva vládu na znižovanie výdavkov, osobitne v zdravotnom poistení, ktoré tvorí zhruba polovicu deficitu. Upozorňuje tiež, že vykrytie deficitu Paríž stále viac financuje krátkodobými pôžičkami, čo môže spôsobiť nestabilitu v prípade zvýšenia úrokových sadzieb.