Domáce Politika Prezidentské voľby Top

SNS vlastného prezidentského kandidáta nemá. Dôvody môžu byť rôzne

Strana Andreja Danka chcela ešte v júni do súboja o prezidentský palác postaviť silnú ženu. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA – Slovenská národná strana je jediný člen koalície, ktorý nemá vlastného prezidentského kandidáta. Predseda národniarov Andrej Danko cez víkend oznámil, že vo farbách SNS kandidovať nepôjde ani on, ani nikto iný. Ešte pred pár mesiacmi pritom národniari hovorili o vlastnej kandidátke. Neskôr sa objavili špekulácie, že o najvyššiu ústavnú funkciu by mohol zabojovať dokonca sám Danko. Dnes už je jasné, že strana vlastného kandidáta nepostaví a nevie sa ani to, koho by mohla podporiť. Jeden z adeptov, Maroš Šefčovič, nie je podľa politického analytika Jána Baránka voličom národniarov hodnotovo blízky. 

 

Ako šéf národniarov vyhlásil,  „SNS sa rozhodla, že pôjdeme cestou ako pri posledných prezidentských voľbách a nebudeme mať žiadneho kandidáta na prezidenta SR.” Predseda parlamentu zároveň cez víkend povedal, že si myslia, že by sa nemali trieštiť národné hlasy.” Podľa Danka SNS nejakého kandidáta podporí, nechce však, aby vyhral “nejaký slniečkár.”

Andrej Danko sa chce teraz ako šéf národniarov sústrediť na parlamentné voľby, ktoré majú byť v roku 2020. „Chcem, aby Slovenská národná strana v roku 2020 predstavila silný program, ktorý bude obsahovať podporu seniorov, mladých ľudí, dostupné bývanie a ďalšie dôležité témy. Želám si, aby SNS bola v budúcich parlamentných voľbách najúspešnejšia v histórii,“ povedal Danko a vyhlásil, že stranu chce viesť do volieb ako jej líder. 

Najskôr žena, potom Danko

Ešte v júni minulého roka pritom všetko vyzeralo úplne inak. Andrej Danko sa netajil svojím úmyslom postaviť do prezidentského súboja vo farbách SNS silného kandidáta. “Budem robiť všetko pre to, aby to bola kandidátka, aby to bola jedna z našich žien. Nechcite dnes odo mňa meno, lebo viem, čo by ju čakalo. Som však presvedčený, že SNS musí mať svojho kandidáta,” tvrdil. To, že by sa o prezidentskú funkciu uchádzal sám, však v tom čase odmietal.  “Ja sa cítim na túto funkciu mladý a potrebujem ešte trošku viac zabojovať os SNS,” tvrdil vtedy predseda parlamentu.

Andrej Danko nakoniec do boja o prezidentský palác nejde. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

S ponukou mal osloviť viacero žien, medzi nimi aj ministerku školstva Martinu Lubyovú. Z pôvodných plánov však nakoniec nebolo nič a v kuloároch sa čoraz častejšie v súvislosti s prezidentským kandidátom SNS začalo skloňovať meno Andreja Danka. On sám sa ku kandidatúre vyjadroval veľmi zdržanlivo, už ju však nevylučoval. Namiesto toho tvrdil, že kandidovať pôjde len “ak ho predsedníctvo SNS požiada.” Hovoril tiež, že ak by kandidovať skutočne šiel, kampaň robiť nebude.

Rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi SNS malo pôvodne padnúť až dnes, teda 29. januára. Národniari tak však nakoniec urobili už o pár dní skôr, tento víkend.

Prieskumy mu priali

Napriek tomu, že Danko nikdy kandidatúru neohlásil, objavoval sa v mnohých prieskumoch. A to na popredných miestach. V októbri mu prieskum dával 12,3 percenta a umiestnil sa v ňom na druhom mieste za ďalším, v tom čase hypotetickým uchádzačom o palác, Miroslavom Lajčákom. Tretí bol Robert Mistrík. Septembrový prieskum mu pripisoval niečo cez 9 percent. Vtedy sa však ešte nehovorilo o relevantných kandidátoch a skloňovali sa aj mená Petra Pellegriniho či Igora Matoviča.

Prvým skutočne relevantným prieskumom je prieskum agentúry Focus, ktorý bol vypracovaný pre televíziu Markíza. Ten ukázal, že ak by sa prezidentské voľby konali vtedy, na prvom mieste by skončili dvaja kandidáti – Maroš Šefčovič a Robert Mistrík. Za oboch by hlasovalo 16,5 percenta voličov. Andrej Danko v ňom získal len osem percent.

Zľakol sa Šefčoviča?

SNS sa nakoniec rozhodla, že nepostaví vlastného kandidáta. Podľa politického analytika Jána Baránka mal na to Danko dobré dôvody. “Pán Danko si bol vedomý toho, že v prípade jeho kandidatúry by sa zopakovali jeho kauzy a urobil dobre. Dnes ísť do neúspešného súboja, to radšej neísť vôbec. Ďalšia vec je, že nenašli dobre voliteľného, pronárodného kandidáta,” vysvetlil pre Glob.sk Baránek.

Podľa neho je možné, že pri Dankovom rozhodovaní zavážila aj kandidatúra Maroša Šefčoviča. “Môže byť dohoda v koalícii, zrejme ho podporia. Ale čo sa týka hodnotovej orientácie SNS, tam veľký prienik nie je,” vysvetľoval Baránek.

Pre voličov národniarov je podľa neho prioritou národné a kresťanské myslenie kandidáta. Tieto prvky sú v osobách Františka Mikloška, Štefana Harabina, Milana Krajniaka či Eduarda Chmelára. Volič SNS podľa Baránka však svoj hlas určite nedá Zuzane Čaputovej ani Robertovi Mistríkovi.