Domáce Politika Top

SNS ťahajú ku dnu najmä Dankove kauzy. Predseda parlamentu si pohneval už takmer všetkých

Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Bol novou tvárou, dnes je pohnevaný takmer so všetkými. Andrej Danko mal dať SNS novú šancu potom, čo ju mimo parlament poslal jej niekdajší predseda Ján Slota. Dnes je však situácia iná – národniari by sa síce do parlamentu dostali, ťažšie by už však hľadali strany, ktoré by s nimi boli ochotné spolupracovať. 

 

Andrej Danko dokázal pred voľbami v roku 2016 obnoviť regionálne štruktúry SNS a vytiahnuť stranu do parlamentu. Vo voľbách národniari získali dokonca ešte viac percent, ako im predpokladal posledný prieskum pred voľbami. Keď sa im podarilo dohodnúť sa na zložení vlády s Robertom Ficom (Smer-SD), Bélom Bugárom (Most-Híd) a Radoslavom Procházkom (Sieť), preferencie im začali výrazne stúpať. V júni 2016 dosiahli svoj vrchol, prieskum Focusu im predpokladal zisk až 14,5 %. V novembri im vypočítali už o niečo menej. Podľa prieskumu tej istej agentúry by národniari vo voľbách získali 13,7%. Skutočný pád strmhlav nadol však prišiel až v roku 2017.

Preferencie strane padli po tzv. kauze kapitán. Andrej Danko bol svojim ministrom obrany Petrom Gajdošom mimoriadne povýšený – z desiatnika v zálohe si polepšil na hodnosť kapitána. „Je štandardné, ak má vysokoškolsky vzdelaný človek v zálohe hodnosť kapitána“, povedal vtedy Danko. Odporovali mu však viacerí odborníci, ktorých o stanovisko požiadali médiá. Najväčším problémom sa však pre Danka stal spôsob, ako kritiku prijal.

Jeho tlačová beseda, kde bozkáva kapitánske výložky, je dnes už legendárna. V tej dobe sa jej chytili najmä rôzne satirické stránky a karikaturisti. Danko sa tak stal terčom posmechu naprieč celou republikou. Kritiku žal aj na vlastnej stránke na sociálnej sieti Facebook, ktorú po kauze zrušil. SNS sa prepadla aj preferenčne, a to o viac ako 3,5 %. V januári 2017 jej Focus vypočítal len 10,1 %.

Eurofondy aj rigorózka

Od tejto kauzy to šlo s národniarmi dole vodou. Nasledujúceho pol roka sa SNS prepadávala a v novembri 2017 im agentúra vypočítala už len 8 %. Vtedy už mali za sebou aj vypovedanie koaličnej zmluvy, ku ktorému predseda SNS pristúpil údajne kvôli ministerstvu školstva, ktoré bolo v tom čase kritizované kvôli eurofondom.

Po týchto kauzách sa však SNS “otriasla” a dva roky po voľbách mali 10 %. O pár mesiacov neskôr – v auguste 2018 – získali v prieskume 9,4 %. V septembri však Denník N otvoril ďalšiu kauzu, ktorá mohla negatívne poznačiť preferencie Dankovej SNS. Kauza rigoróznej práce sa s predsedom parlamentu ťahala dlhé mesiace, vyjadrovali sa k nej nielen politici, ale aj akademici. Šéf parlamentu mal titul JUDr. dostať za plagiát.

Podpredseda parlamentu má za sebou búrlivé štyri roky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V novembri 2018 opäť získali národniari len 8 %, vo februári 2019 ešte menej – 7,5 %. V auguste 2019 im Focus vypočítal 7 %. Posledný prieskum v novembri 2019 posiela SNS ešte nižšie, získali by len 6,8 %.

Kto s nimi (ne)pôjde?

Hoci národniari ešte nie sú v zóne ohrozenia, problém majú. Pokiaľ sa do parlamentu dostanú, veľmi ťažko budú hľadať potenciálnych partnerov. Niektoré strany s nimi otvorene už teraz vylučujú spoluprácu. V “pakte o neútočení”, ktorý podpísali PS/SPOLU, KDH a Za ľudí, vylučujú extrémistov, Smer-SD a aj s SNS.

Danko pritom v minulosti avizoval, že chce, aby jeho strana viedla širokú koalíciu “protiliberálnych” strán. S kresťanskou stranou KDŽP dokonca podpísal memorandum o spolupráci. K samotnému vzniku koalície však už zrejme nedôjde, partnerov mu totiž vyfúkol Marian Kotleba, na ktorého kandidátke pôjdu až štyri mimoparlamentné strany.

Mohlo by vás zaujímať: