Domáce Kauzy Politika Top

AKTUALIZÁCIA: Koaličná roztržka, tentoraz je to kvôli Krymu

Katarína Cséfalvayová - Zdroj: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA – Slovenská národná strana (SNS) sa dištancuje od mimoriadnej schôdze Zahraničného výboru NR SR a žiada zmenu na poste jeho predsedu, ktorý dnes zastáva Katarína Cséfalvayová z koaličnej strany Most-Híd. Národniari to uvádzajú v tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa národniarov Zuzana Škopcová.

Svojvoľné konanie predsedníčky výboru pani Kataríny Cséfalvayovej z koaličnej strany Most-Híd pri zvolaní Zahraničného výboru NR SR, ako aj presadzovanie prijatia uznesenia je podľa SNS v príkrom rozpore s písomne dohodnutými pravidlami spolupráce koaličných partnerov a je nezlučiteľné s jej ďalším pôsobením v tejto zodpovednej funkcii, uvádza SNS.

„Preto Slovenská národná strana v reakcii na konanie pani predsedníčky Zahraničného výboru NR SR požaduje od koaličných partnerov, aby po dohode na Koaličnej rade zabezpečili okamžitú výmenu na poste predsedu uvedeného výboru,” píše sa v tlačovej správe SNS.

SNS s poľutovaním konštatuje, že dnešná mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR k jedinému bodu programu „Návrh na prijatie stanoviska Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým odmieta legitimizáciu okupácie a anexie Krymu návštevou ústavných činiteľov Slovenskej republiky“ nebola zvolaná po dohode s koaličnými partnermi a obsahom smerovala mimo rámca vecných oprávnení výboru, uviedla SNS.

Strana podľa stanoviska odsudzuje všetky prejavy svojvôle a agresie, ktorými pri porušovaní medzinárodného práva útočia regionálne a svetové mocnosti na politické systémy, zvrchovanosť či integritu menších štátov a podporuje spoločné postoje vlády SR voči narušiteľom medzinárodného systému. „Oficiálne reakcie štátnych inštitúcií na rozličné podnety však musia byť v zmysle Koaličnej dohody vždy koordinované a zosúladené,” dodáva SNS.

Zahraničný výbor Národnej rady SR dnes odsúdil cestu nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym. Poslanci zahraničného výboru pripomenuli, že Slovenská republika ako aj spojenci NATO a Európskej únie považujú Krym za ukrajinské územie. „Zahraničný výbor NR SR odmieta akékoľvek prejavy legitimácie, okupácie a anexie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR,” píše sa v uznesení, ktoré schválili poslanci siedmimi hlasmi, nikto nehlasoval proti a jeden sa zdržal.

Počas zasadnutia výboru vystúpil aj poslanec Marček, ktorý sa obhajoval. Keď Martin Klus (SaS) začal vyvracať jeho tvrdenia dôkazmi o tom, že Krym nebol vždy ruský, Marček z výboru odišiel so slovami, že „toto nebude počúvať“.

Ako na úvod vysvetlila predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová, poslanec Marček porušil pozíciu Slovenska nielen samotnou návštevou, ale aj v rámci programu, keď sa stretával s predstaviteľmi. Považuje za dôležité, aby sa nenechával priestor extrémistom a dobrodruhom, ale aby zazneli aj hodnotové postoje podľa Programového vyhlásenia vlády. Zároveň sa vyjadrila, že aj vzhľadom na blížiace sa výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa považuje vyhlásenia a činy relativizujúce činy Ruska za cynické.

Takisto považovala za dôležité, aby sa k tomu v čase, keď sa ku všetkému vyjadrujú rôzni extrémisti, vyjadril aj výbor. „Mrzí ma, že poslanec sa takto zahráva s reputáciou Slovenska, obzvlášť keď sme videli, že ruská strana jeho návštevu zneužila na propagandu,“ dodala Cséfalvayová.

AKTUALIZÁCIA: Strana Most-Híd vo svojej reakcii tvrdí, že dnešné zasadnutie Zahraničného výboru NR SR bolo avizované dostatočne vopred, pričom koaliční predstavitelia mali text navrhovaného vyhlásenia k dispozícii týždeň. “Nikto z nich vopred, a ani na samotnom zasadnutí výboru, neavizoval predsedníčke výboru Kataríne Cséfalvayovej problém s jeho obsahom, preto nemôže ísť o porušenie koaličnej zmluvy. Vyhlásenie pritom vychádza z oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky, ako aj z Programového vyhlásenia vlády, za ktoré hlasovali všetci koaliční poslanci,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Vedúci tlačového oddelenia Smeru-SD Ján Mažgút v reakcii strany na vyjadrenia SNS uviedol, že “v čase, keď vládna koalícia čelí ďalšiemu hrubému útoku zo strany opozície, prezidenta a médií, by sa mali jej predstavitelia vyvarovať akýchkoľvek krokov, ktoré by vytvárali napätie medzi koaličnými partnermi”.

Na vyjadrenie SNS reagovala aj predsedníčka výboru Cséfalvayová s tým, že svojimi postojmi vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ktoré je zakotvené aj v Programovom vyhlásení vlády SR. “Aj dnešné rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku tejto vlády, preto ma prekvapuje reakcia koaličného partnera. Nevidím dôvod dobrovoľne odísť z pozície predsedníčky zahraničného výboru a odovzdávať tak priestor politikom, ktorí spochybňujú napĺňanie priorít oficiálnej slovenskej zahraničnej politiky a jej hodnotové ukotvenie,” reagovala.

Na prelome júla a augusta mal nezaradený poslanec Peter Marček spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý letel na Krym, sprevádzali ho však viacerí slovenskí podnikatelia.