Domáce Politika Top

SNS je pripravená aj na predčasné voľby, tvrdí Danko

BRATISLAVA – Slovenská národná strana (SNS) je podľa slov jej predsedu Andreja Danka pripravená na všetky možnosti vrátane predčasných volieb. Uviedol to dnes po zasadnutí predsedníctva strany, ktoré mu dalo mandát na rokovania aj s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom a tiež koaličnými partnermi, ktoré by sa mali uskutočniť dnes podvečer.

„Mám mandát na rokovania s našimi partnermi. Tiež sa môžem pýtať otázky, ktoré našich poslancov zaujímajú. Bude dôležité či lídri koaličných strán vedia garantovať jednotu svojich poslaneckých klubov, pretože v opačnom prípade nemá vláda SR budúcnosť,” uviedol Danko.

Opozícia vraj nepredstavuje alternatívu

Ako ďalej pokračoval, súčasná opozícia nepredstavuje reálnu alternatívu. Ak by však boli predčasné parlamentné voľby, SNS bude rešpektovať ich výsledok. „Nemyslím si, že keď máme bojovať s mafiou, bude dobré, ak bude vo vláde človek, ktorý má na mafiu očividné kontakty. Ale ak budú parlamentné voľby v riadnom termíne, alebo predčasnom, verím, že ľudia sa slobodne rozhodnú, kto má spravovať tento štát,” priblížil postoj SNS Danko.

Predseda národniarov odpovedal aj na otázky o vyjadreniach podpredsedu Antona Hrnka (SNS), ktorý v sobotu uviedol, že pripúšťa možnosť, že by SNS mohla žiadať odstúpenie ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). „Tieto otázky zazneli na rokovaniach s okresnými a krajskými štruktúrami, preto si myslím, že pán Hrnko takúto možnosť komunikoval. Samozrejme, s líniou SNS sú miesta, ktoré sú v istom konflikte s prácou ministerky Žitňanskej, ale nemyslím si, že je to akútna otázka smerom k rekonštrukcii súčasného vládneho zoskupenia,” doplnil predseda Národnej rady SR a líder SNS.

Kľúčovou je väčšina v NR SR

Podľa Danka je kľúčová teraz vládna väčšina v parlamente. Či má koalícia stále dostatok poslancov ukážu podľa neho až večerné rokovania po skončení Republikovej rady Mostu-Híd. „Uvidíme, či budeme mať viac ako 75 poslancov. My na tejto vláde nelipneme a ako som povedal, sme pripravení na všetky možnosti,” uzavrel Danko.

Dnes oznámil svoje odstúpenie aj podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), čo bola požiadavka koaličného partnera Mostu-Híd. Ďalšie požiadavky nie sú známe, dnes podvečer by sa mali stretnúť koaliční lídri, aby našli riešenie súčasnej politickej situácie.

Foto: Vlado Anjel