Domáce Top

SNS chce na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu

BRATISLAVA  – Slovenská národná strana (SNS) chce na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu vo forme verejno-právnej inštitúcie bez možnosti tvorby zisku. Povedal to na konferencii Stratégia rozvoja slovenského zdravotníctva 2016 až 2020 člen strany Štefan Zelník.

“V rokoch 1995 až 1998 Všeobecná zdravotná poisťovňa bola verejno-právna inštitúcia, to nebola štátna inštitúcia, jednu tretinu mal štát, dve tretiny mali zamestnávatelia, odborári, treba sa k tomu vrátiť,” vyhlásil. Strana SNS chce okrem iného zadefinovať zákonom platbu za poistenca štátu vo výške 5 percent. “Zdravotníctvo si musí vedieť plánovať do budúcna a bez takéhoto zadefinovania to predsa nie je možné,” podotkol Zelník.

V rámci konferencie viaceré politické strany predstavili víziu zdravotníctva po parlamentných voľbách. Podľa organizátorov tesne pred začiatkom súčasný minister zdravotníctva SR Viliam Čislák (nominant Smer-SD) účasť pre zdravotné problémy odriekol.

Podľa experta KDH na zdravotníctvo Mariána Faktora každý zdravotný systém má štyri základné piliere. Prvým je podľa neho nárok, a teda, ktoré zdravotné služby majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia. “K tomu treba nastaviť systém financovania. Tieto dva piliere musia ladiť, inak vyrábame konflikty v celom systéme,” dodal. Za ďalšiu dôležitú súčasť zdravotného systému považuje Faktor určenie kompetencií a zodpovednosti pre subjekty zdravotníctva. Nevyhnutnosťou je podľa neho aj transparentné prostredie.

Tibor Hlavatý (koalícia OĽaNO-NOVA) označil za najväčší problém slovenského zdravotníctva kvalitu poskytovaných služieb. “Náš zdravotný systém bohužiaľ nie je orientovaný na pacienta. Je orientovaný na podnikateľské skupiny, je orientovaný na to, kto si aké privilégium dokáže od hyper-regulovaného systému vyboxovať,” povedal Hlavatý. Koalícia chce zákon, ktorým by sa zadefinovali štandardy profesionálneho manažmentu. “Nemôže jeden človek rozhodovať o 200 miliónoch eur, ako je tomu v prípade univerzitnej nemocnice v Bratislave. Potrebujeme preniesť časť zodpovednosti, ale aj odmeňovanie, na nižšie vrstvy manažmentu,” doplnil.

Koalícia OĽaNO-NOVA sa chce tiež venovať všeobecným lekárom. “Bez všeobecných lekárov sa nedá urobiť dobrá zdravotná starostlivosť. Jeden dobrý všeobecný lekár vyrieši 90 percent problémov pacientov u seba. V zahraničí je to tak, že priemerný pacient ide šesťkrát ku lekárovi ročne, u nás je to dvanásť,” upozornil Hlavatý. Dodal, že všeobecný lekár na Slovensku nemá kompetencie, financie ani motiváciu.

Odbornú konferenciu organizovali UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, Zdravotnícke noviny a Hospodárske noviny v spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou a Asociáciou súkromných lekárov Slovenskej republiky.