Domáce Kultúra Spoločnosť Top

FOTO SNG plánuje sprístupniť skvosty v hodnote niekoľkých miliónov eur. Umelecké diela dostala darom

Zdroj: archív SNG

BRATISLAVA – Slovenská národná galéria (SNG) aj v tomto roku ponúkne návštevníkom skvosty. Odborná ale aj široká verejnosť sa tak môže tešiť na expozície, ktoré vyrazia dych. Inštitúcia sa môže pýšiť významnou zbierkou, ktorá obsahuje niekoľko hodnotných diel. Do útrob SNG nahliadnu návštevníci opäť zadarmo.

 

Slovenská národná galéria získala veľkorysý dar od Zbierky Linea, ktorá je jednou z najvýznamnejších súkromných zbierok na Slovensku. Galéria nadobudla viac ako 150 umeleckých diel v odhadovanej hodnote približne 3,5 milióna eur. ,,Na Slovensku sa nič takéto rozsiahle ešte nestalo. Mám taký pocit, že sme sa posunuli o ďalší krok ďalej. Začína fungovať to, že spoločnosť je kultivovanejšia, začínajú veci fungovať trocha inak,” zdôraznila generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. V budúcnosti plánujú špeciálne sprístupniť diela z daru návštevníkom stálych expozícií zrekonštruovanej budovy SNG.

Sochy, maľby, kresby či grafiky sú výberom z výsledkov zberateľkého úsilia rodiny Zubaľovcov. ,,Kolekciu diel vybudovali dve generácie rodiny, ktorá odráža nielen ich osobný vkus a preferencie, ale istým spôsobom každá zbierka ako sa rodí, odráža stav spoločnosti. Je to rozsiahla akvizícia diel starého umenia, začíname 18.storočím a dostávame sa až k súčasným dielam,” opísala kolekciu vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Lucia Gregorová Stach.

Najväčšiu časť daru tvoria diela autorov a autoriek zo 60. až 80. rokov 20. storočia. Napríklad od Jozefa Jankoviča, Rudolfa Filu, Alexa Mlynárčika, Júliusa Kollera, Jany Želibskej či Stana Filku. Súčasne inštitúcia v tomto dare získala aj niekoľko diel súčasného umenia od Ivana Csudaia, Ilony Németh, Romana Ondáka, Borisa Ondreičku, Doroty Sadovskej a mnohých ďalších.

 

Dielo Stana Filku, ktoré je súčasťou daru. Zdroj: archív SNG

Kultúrne experimenty

Cieľom Slovenskej národnej galérie bude tento rok prezentovať návštevníkom obsahy a uviesť ich do širších kultúrnych kontextov, sprostredkovať poznanie a inšpirovať. ,,Začali sme si klásť otázku, čo je vlastne galéria v 20.storočí,‘‘ povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. Vedenie sa rozhodlo preniesť návštevníkov do miesta kultúrnych experimentov. V Esterházyho paláci galéria odprezentuje dve experimentálne expozície: Knižnicu Kornela a Nade Földvária Krajinu za mapou. ,,Pripravili sme dve veľmi rozdielne expozície. Žiadna nie je to, čo by možno divák očakával, nejakú sochu s popisom. Ide o rozšírenie činnosti. Experiment to je aj pre nás, ale nás to baví. Teším sa, keď sa stretneme a zhodnotíme, či sa nám to naozaj podarilo,‘‘ dodala Kusá.

Knihomoľská vášeň

Knižnica Kornela a Nade Földvári bola dlhoročnou snahou ako nájsť spôsob, akým by sa dala zachovať zbierka Kornelových kníh. Nejde len o knihy, ale o zachytenie jeho osobnosti. ,,Keďže Kornel bol vtipný, tak my sa snažíme robiť expozíciu tak, aby sa mu páčila,” uviedla riaditeľka SNG Kusá. Projekt földváriovskej knižnice je snahou urobiť inštaláciu o tom, ako Kornel premenil vlastný byt na obraz knihomoľskej vášne. ,,Zamerali sme sa na jeho záľubu v tzv. béčkovom žánri, dobrodružnej literatúre, kovbojkách a detektívkach, ktoré sú veľmi často iniciačným momentom budúceho konzumenta literatúry,‘‘ vysvetlila Kusá.

 

Generálna riaditeľka SNG Kusá predstavila projekty na rok 2019. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Digitálne technológie

Pre deti so záujmom o umenie, ako aj laickým návštevníkom pripravila galéria interaktívnu projekciu venovanú príbehu dejín umenia Krajina za mapou: Podivuhodné dejiny umenia podľa profesora Škrečka. Expozícia prepojí digitálny svet so svetom umenia tak, aby divákom ponúkli jedinečný zážitok. ,,Chceme vás tam zapojiť,‘‘ odkázala návštevníkom riaditeľka galérie Kusá. Súčasťou výstavy bude séria animovaných filmov o slovenských výtvarníkoch. Projekt ponúkne zábavnou formou možnosť zoznámiť sa s výtvarným umením a spoznať tak významné osobnosti umenia.

Veľkolepé oslavy

Na Zvolenskom zámku pod hlavičkou SNG pripravujú organizátori niekoľko projektov. Začiatkom septembra je v pláne narodeninová oslava 50.výročia sprístupnenia expozícií verejnosti. ,,Je to v piatok 13.-teho, takže šťastný deň. Predpokladáme, že bude krásne počasie,‘‘ zdôraznila riaditeľka Zvolenského zámku Erika Trnková. Súčasťou osláv bude otvorenie experimentálne ,,site specific‘‘ výstavy dvoch českých výtvarníkov Jiřího Frantu a Davida Böhma. ,,Oslovili sme dve riadené strely výtvarníkov. Výstava bude hovoriť o poslaní SNG v historickom objekte zámku. Mala by u nás spievať sopranistka Adriana Kučerová. Sme v čerstvom jednaní aj so SĽUK-om,‘‘ prezradila Trnková.

V duchu nedávnych osláv 70. narodenín Slovenskej národnej galérie v Bratislave oslava na zámku ponesie ten istý názov – Živijó! ,,Nebude chýbať narodeninová torta a ďalšie milé prekvapenia,‘‘ skonštatovala riaditeľka zámku Trnková.

 

Na oslavy výročia na Zvolenskom zámku sú pripravené milé prekvapenia, povedala Trnková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Tí, čo v galérii neboli

Slovenská národná galéria uvedie pre detského návštevníka alebo pre deti, ktoré ešte nikdy v národnej galérii neboli, knihu s názvom Kde je Ester N? ,,Takýto titul SNG vydáva prvýkrát. Ambíciou nie je nejaká vydavateľská činnosť týmto smerom, ale skôr priblížiť svet galérie a umenia pre deti. Aby sa stali jeho súčasťou,‘‘ komentovala riaditeľka úseku marketingu a komunikácie SNG Bohdana Hromádková. Ide o príbeh 12-ročného dievčatka Ester, ktoré sa večer ocitne v galérii so svojím potkanom Ernestom. Prestaví deťom všetky činnosti, ktoré galéria vykonáva, ako sa ošetrujú diela a kde sú uložené. ,,Čítaním tohto príbehu sa dostanete do všetkých zákutí galérie. Možno práve táto kniha v deťoch vzbudí zvedavosť, kde sa tá obrovská budova vlastne nachádza,‘‘ približuje Hromádková.

Tohtoročná ambícia

V minulom roku videlo rôzne výstavy SNG vyše 54-tisíc návštevníkov. ,,Tento rok sa budeme opäť o tieto čísla uchádzať,‘‘ zdôraznila riaditeľka úseku marketingu a komunikácie SNG Bohdana Hromádková. Pracovníci dopĺňali expozície rôznymi výchovno-vzdelávacími či kultúrno-spoločenskými programami, čo prilákalo množstvo nadšencov. Prívrženci umenia svojou návštevou najviac poctili výstavu v bratislavskom Esterházyho paláci FILLA – FULLA Osud umelca,,SNG bude mať opäť aj v roku 2019 voľný vstup,‘‘ doplnila Hromádková. Výstavy a expozície ponúknu aj vysunuté pracoviská vo Zvolene, Ružomberku, Strážkach a v Pezinku.

 

Galéria
Dielo autora Alojza Klimu, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo autora Karola Marka st., ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo autora Ladislava Mednyánszkeho, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo Vojtecha Erdélyiho, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo autora Martina Benku, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo Franza Antona Palka, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo Jany Želibskej, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
Dielo autora Júliusa Kollera, ktoré je súčasťou daru pre SNG. Zdroj: archív SNG
SNG predstavila projekty na rok 2019. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
SNG pripravila niekoľko nových projektov. Zdroj: archív SNG
Galéria sa snaží spojiť umenie s digitálnym svetom. Zdroj: archív SNG
Galéria chce prilákať aj detských návštevníkov. Zdroj: archív SNG
Aj v tomto roku ponúka galéria množstvo výstav. Zdroj: archív SNG
navigate_before
navigate_next