Politika Top Zahraničné

Snemovňa odhlasovala ústavnú žalobu proti Trumpovi. Takéto sú šance, že ho odvolajú

Donald Trump všetky obvinenia popiera. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Americká snemovňa reprezentantov hlasovala za podanie ústavnej žaloby (impeachment) proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Kongresmani najprv v stredu večer (miestneho času) schválili prvý bod žaloby. O niečo neskôr zahlasovali aj za druhý bod impeachmentu.

 

Snemovňa reprezentantov schválila v stredu večer obidva body ústavnej žaloby proti Donaldovi Trumpovi. Prvý bod “zneužtie právomocí” bol schválený 230 hlasmi. Za druhý bod “marenie vyšetrovania vedeného Kongresom” hlasovalo 229 kongresmanov.

Je to historické rozhodnutie. Trump je iba tretí prezident v histórii USA, proti ktorému sa začalo takéto konanie.

V čase, keď už bolo jasné ako dopadlo hlasovanie v Snemovni reprezentantov, Trump vystúpil pred svojich podporovateľov v Michigane. V prejave ostro útočil proti demokratickej predsedníčke Snemovne Nancy Pelosiovej. Tá hneď po rozhodnutí vyhlásila: “Je to úžasný deň pre Ústavu, ale smutný deň pre Ameriku.”

Prezident má na ústavnú žalobu jasný názor: “Dnešným ilegálnym, protiústavným a predpojatým konaním vyjadrili ničomní demokrati svoju nenávisť a pohŕdanie americkými voličmi.”

Neskôr Trump ešte uverejnil príspevok na Twitteri, na ktorom pózoval ako strýko Sam (strýko Sam je národným zosobnením USA, niekedy konkrétnejšie aj priamo americkej vlády).

Môže byť prezident naozaj odvolaný?

Trump zrejme nebude odvolaný, alebo to je veľmi nepravdepodobné. Vyžadovalo by si to dvojtretinovú väčšinu v Senáte – druhej komore Kongresu (67 zo 100 hlasov). Ale Trumpovi republikáni v nej majú väčšinu. Najmenej 20 z nich by sa muselo prikloniť na stranu demokratov a v tomto momente to tak nevyzerá.

Ďalší postup

Skutočný proces impeachmentu bude prebiehať v Senáte, ktorý v tomto prípade preberá úlohu súdu. O tom, ako presne bude vyzerať celé rokovanie, či už stručne a rýchlo alebo aj s výsluchom svedkov, sa stále diskutuje. Na konci sa však všetko aj tak skončí neúspechom. Líder republikánov v Senáte, Mitch McConnell, naposledy pre Fox Nerws povedal: “Neexistuje žiadna šanca, že bude prezident odvolaný z funkcie.”

Snemovňa reprezentantov odhlasovala začatie procesu impeachmentu proti Donaldovi Trumpovi. Zdroj: SITA / AP

Z čoho je Trump obvinený?

Body žaloby znejú “zneužitie právomocí” a “marenie vyšetrovania vedeného Kongresom”. Trump mal naliehať na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa zasadil za vyšetrovanie svojho politického rivala  – demokrata Joa Bidena a jeho syna Huntera. Chcel tak vo svoj prospech ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2020.

Demokrati si myslia, že majú dostatočné dôkazy o tom, že Trump podmienil obnovenie pozastavenej vojenskej pomoci Ukrajine začatím spomínaného vyšetrovania. Keď to vyšlo najavo, americký prezident robil všetko pre to, aby sabotoval vyšetrovanie v Snemovni reprezentantov. To však Trump, ako inak, odmieta.

Mohlo by vás zaujímať