Domáce Kultúra Spoločnosť Top

SND sa pochválilo dvomi prekvapeniami. Návštevníci kvôli nim neváhali stáť v dlhých radoch

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) v posledných dňoch na seba priťahuje obrovskú pozornosť. Už v nedeľu uplynie sto rokov od vzniku našej prvej divadlenej scény. A to si zaslúži poriadne oslavy. Inštitúcia preto pripravila pre nadšencov umenia významný galavečer. No ešte predtým uviedla dva umelecké artefakty – pamätnú mincu a poštovú známku.

 

Už v nedeľu oslávi Slovenské národné divadlo sto rokov od svojho vzniku. Numizmatikov, filatelistov, ale aj nadšencov umenia a kultúry sa rozhodlo potešiť pamätnou mincou a známkou. ,,Dnes bez falošného pátosu si myslím, že SND je dôležitý symbol našej národnej identity. Máme byť právom na čo hrdí, pretože tvorba SND, podľa mňa, nemerateľným spôsobom ovplyvňuje hodnotový systém nás ako národ. Ak vnímam, že sme dôležitým symbolom národnej identity, tak je úplne prirodzené, že takým podobným symbolom je aj Národná banka Slovenska, Mincovňa, Slovenská pošta a je prirodzené, že tieto inštitúcie sa pri tejto príležitosti dali dokopy a že sme k našej storočnici vydali známku i mincu, ktorá má svoju výtvarnú, a pre numizmatikov aj inú hodnotu,’’ skonštatoval generálny riaditeľ SND a šéf Činohry Peter Kováč.

Počas slávnostného uvedenia si prišli na svoje nielen numizmatici a filatelisti, ale aj návštevníci divadla, ktorí si aj napriek obrovskému záujmu neváhali vystáť rad, aby si mohli kúpiť pamätnú mincu a známku. Pamätnú mincu je možné zakúpiť aj naďalej a to v pokladniciach SND.

 

Víťazný návrh pamätnej mince a neúspeššné návrhy od iných autorov. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Milovník umenia

Národná banka Slovenska k 100. výročiu divadla vyhlásila verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh striebornej zberateľskej mince v nominálnej hodnote desať eur. Do súťaže sa zapojilo desať výtvarníkov. Víťazom sa stal Peter Valach. ,,V porovnaní s inými súťažami, ktorých som sa zúčastnil, ten nápad toho dizajnu vznikol veľmi rýchlo. Tie motívy akosi až neprirodzene z môjho pohľadu rýchlo vysvitli. Niekedy mi to trvá istý čas, skúšam rôzne varianty, túto mincu som navrhol veľmi rýchlo. Verím, že sa bude minca páčiť, či už vám alebo ostatným numizmatikom, milovníkom umenia, divadla,’’ povedal Peter Valach počas slávnostného uvedenia mince.

 

Výtvarník Peter Valach so svojim návrhom. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Výnimočná udalosť

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír je presvedčený, že výročie SND si zaslúži pozornosť. ,,V porovnaní s okolitými národnými divadlami je SND mladšie, napriek tomu je už sto rokov nositeľom tém, rôznych téz, ideí, tvorby, niekedy aj provokácií, ale aj umenia, ktoré nachádza v spoločnosti svoju váhu a silu. Som presvedčený, že tak ako umelci tohto divadelného stánku profesionálne pristupujú k svojim každodenným výkonom, rovnako aj naši zamestnanci, ktorí mincu vydali a zamestnanci mincovne, ktorí mincu vyrazili a, samozrejme, autor návrhu, sú dôkazom toho, že sa snažia robiť veci čo najlepšie. S obrovskou dávkou nadšenia pristúpili k vyhotoveniu tejto mince tak, aby dôstojne reprezentovala ojedinelú udalosť, aby potešila ducha, ale aj naše oko,’’ dodal Kažimír.

Pamätnú mincu vyrazila Mincovňa Kremnica. Je to už 52. zberateľská minca od zavedenia eurovej meny u nás a 33. strieborná desať eurová minca. ,,Verím, že si všetci priatelia mincí a divadla prídu touto mincou na svoje a že si dôstojne pripomenie výročie. Ja verím, že naši nasledovníci sa tu potom o sto rokov zase zídu a budú takto uvádzať do obehu mincu pri príležitosti 200 rokov národného divadla a už sa pri 200 rokoch nebude hovoriť o tom, že je to nejaká mladá inštitúcia,’’ zdôraznil riaditeľ mincovne Kremnica Vlastimil Kamenec.

 

Strieborná zberateľská minca. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Hviezdne nebo s figúrami

Filatelisti sa zase dočkajú poštovej známky s nominálnou hodnotou 0,65 centov. Motívom poštovej známky je historická budova divadla. Na streche na pozadí hviezdneho neba sú tri alegorické figúry reprezentujúce operu, balet a činohru. Spolu s poštovou známkou vychádza aj obálka prvého dňa vydania. Táto obálka platí tri mesiace v poštovom styku. Po troch mesiacoch sa stáva zberateľským artiklom. ,,Spolu s touto obálkou vydávame aj pamätný list, kde je nalepená poštová známka a je orazítkovaná špeciálnym obrazovým razítkom. S Národnou bankou Slovenska a Mincovňou Kremnica sme sa opäť rozhodli urobiť veľmi zaujímavý a vyhľadávaný zberateľský predmet, takzvaný pamätný list prvého dňa vydania eurovej mince a poštovej známky,’’ povedal zástupca Slovenskej pošty Martin Vančo. 

 

Pošštové známky k výročiu SND. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Inšpirácia z dávnych čias

Autorkou výtvarného návrhu poštovej známky a obálky je Daniela Olejníková. ,,Kým pri motíve známky hľadíme na vchod historickej budovy, pri obálke prvého vydania sa pozeráme do hľadiska na úrovni hercov – teda z javiska pri predstavení opery Hubička. Na pamätnom liste sa zase otvára celkový pohľad na scénu, orchester aj obcenestvo,’’ uviedla Olejníková.

Pri tvorení dizajnu pečiatky vybrala motív z exteriéru – detail zo strechy budovy a motív lipového listu, ktorý sa nachádza v logu SND a jeden z interiéru – zvláštnu ,”kukaňu” pre šepkárky. Tú našla autorka na niekoľkých fotografiách z dávnych čias. ,,Má podobu lastúry, ktorej je mužská tvár s teatrálnou veľmi expresívnou grimasou. Na neskoršie datovaných fotografiách scény som ju už nenašla. Zdá sa, že sa prepadla v čase,’’ vysvetlila Olejníková.

 

Špeciálny pamätný list, pamätný list, obálka a koreššpondenčný lístok. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Sadrový odliatok v흻azného návrhu striebornej zberateľskej euromince. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Návštevníci divadla mali o mince a známky veľký záujem. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next