Domáce Kultúra Spoločnosť

SND otvorí brány zákulisia pre verejnosť. Prídu aj protestujúci herci

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Divadelné zákulisie otvorí už túto sobotu svojim priaznivcom Slovenské národné divadlo (SND). V novom sídle SND na Pribinovej ulici v Bratislave sa od 10:45 do 15:00 tradične stretnú aj so známymi hercami. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, „Deň otvorených dverí bude tentoraz ozvláštnený atmosférou prípravy storočnice SND”.

Na Deň otvorených dverí SND prídu aj členovia našej prvej činohernej scény, ktorí nesúhlasia s tohtotýždňovým odvolaním riaditeľa Činohry SND, režiséra Michala Vajdičku. Pre agentúru SITA to potvrdil herec a člen Činohry SND Richard Stanke. Činoherci sa na sobotňajšom Dni otvorených dverí „z úcty k divákom zúčastnia podľa plánu”. Časť súboru však bude chýbať, lebo je na umeleckom zájazde. Autogramiády s umelcami z opery, činohry i baletu avizuje divadlo s krátkymi pauzami od 11:15 až do 15:00.

Program Dňa otvorených dverí v Slovenskom národnom divadle otvorí 15 minút pred jedenástou fanfárový koncert. Deň v SND určený pre všetky vekové kategórie, pre deti i dospelých odštartuje slávnostné prestrihnutie pásky. Na programe sú workshopy, tanečné, herecké aj kreatívne dielne a už tradične aj autogramiáda umelcov. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať kostýmy, alebo si prezrieť expozíciu umelecky vypracovaných divadelných kostýmov z rôznych inscenácií, ktoré vznikli v Umelecko-dekoračných dielňach SND. Na pódiu SND pripravilo program, ktorý budú moderovať herci Juraj Hrčka a Janka Sovičová. Deti čaká maľovanie na tvár a skrášliť sa budú môcť aj ich mamičky. Súčasťou Dňa otvorených dverí SND bude aj špeciálna akcia, a to možnosť kúpiť si vstupenky so zľavou 10 percent na všetky predstavenia, ktoré sú v predaji. Pred budovou divadla bude v spolupráci s neďalekým obchodným centrom pripravená súťaž.

Na čele je nový šéf

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala odvolal v utorok 3. septembra z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku. Ako dôvody SND uviedlo nezvládnutie manažérskych povinností. “V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení. V 37 prípadoch bez vykázania relevantných zákonných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť),” uviedlo v utorkovom stanovisku SND. Divadelný režisér a odvolaný riaditeľ Činohry SND Michal Vajdička v reakcii pre SITA priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Predpokladal preto, že jeho odvolanie príde, nečakal však, že to bude na začiatku novej divadelnej sezóny, čo je pre samotné divadlo, kontinuitu jeho tvorby nevýhodou. Zároveň dodal, že úpravy hracieho plánu boli pre zdravotné problémy členov činohry, ktoré však neboli natoľko závažné, aby museli byť práceneschopní. Generálny riaditeľ SND Antala v stredu 4. septembra vymenoval za riaditeľa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Kováč ako dramaturg pôsobil v mnohých slovenských divadlách, vrátane SND.

Prečítajte si rozhovor s odvolaným šéfom činohry SND Michalom Vajdičkom.

Vajdička ako šéf činohry skončil. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Herci sa búria

V reakcii na odvolanie Vajdičku spísala veľká časť členov Činohry SND nesúhlasné vyhlásenie. Protestujú v ňom proti odvolaniu Vajdičku a žiadajú jeho návrat do funkcie. Dôvody jeho odvolania považujú za irelevantné. „Je nám, samozrejme, ľúto, že zo zdravotných dôvodov sa muselo v minulej sezóne zrušiť, resp. nahradiť toľko predstavení. Treba si však uvedomiť, že napriek tomu sa činohre podarilo v roku 2018 dosiahnuť tržby 1 933 009 eur, čo je o 185 000 eur viac ako v predchádzajúcom kalendárnom roku. Na sezónu 2019/2020 bol predaný rekordný počet abonentiek. To sú výsledky, ktoré nedosiahla žiadna iná zložka SND, údajné manažérske zlyhanie Michala Vajdičku preto považujeme len za vykonštruovaný dôvod, ktorý má zakryť skutočný motív jeho odvolania, ktorým je buď jeho spoločenská angažovanosť alebo osobná antipatia generálneho riaditeľa voči jeho osobe,” píšu činoherci. Dodávajú, že ak generálny riaditeľ SND Vladimír Antala neodvolá svoje rozhodnutie, budú musieť zvážiť ďalšie kroky „smerujúce k zabráneniu ďalším autoritatívnym praktikám, ku ktorým sa súčasný dosadený generálny riaditeľ a ministerstvo kultúry uchyľujú”.

Znepokojenie zo spôsobu odvolania šéfa Činohry SND Michala Vajdičku vyjadrilo napríklad aj Národní divadlo Brno v otvorenom liste pre SND. Vedenie brnianskeho divadla, okrem iného v liste tvrdí, že „takto razantné manažérske rozhodnutie riaditeľa SND, ktoré môže znamenať ohrozenie novej sezóny a kontinuity umeleckej tvorby, by malo byť zdôvodnené podstatne preukázateľnejšie”. Celý otvorený list je dostupný na facebookovom profile Národní divadlo Brno.

Nový riaditeľ činohry Peter Kováč. Zdroj: TASR / Martin Baumann