Domáce Kultúra Spoločnosť Top

SND oslávi 100. sezónu vo veľkom štýle. Ponúkne svetové inscenácie aj premiéry, ktoré vám vyrazia dych

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) vstúpilo do svojej 100. sezóny. Počas roka bude návštevníkov opäť lákať svetovými inscenáciami. Nebudú chýbať ani špecifické vizuály, pri ktorých si inštitúcia pripomenie aj významné osobnosti. Diváci môžu očakávať niekoľko premiér, ktoré vyrazia dych. Prvá kultúrna scéna si pripravila aj niekoľko prekvapení. 

 

Slovenské národné divadlo otvorilo svoju 100. divadelnú sezónu otváracím koncertom. Ten sa uskutočnil 14. septembra v historickej budove SND. Na podujatí vystúpili poprední sólisti Opery a Baletu SND. Počas koncertu si divadlo spolu s divákmi pripomenuli dôležité etapy histórie inštitúcie. Na programe boli diela českých a slovenských autorov, ktorí prispeli práve k formovaniu SND. Týmto koncertom sa začala sezóna, ktorá divákov ohúri niekoľkými premiérami, ale aj tradičnými predstaveniami, ktoré nikdy neomrzia.

 

Vedenie SND a jednotlivých súborov predstavili program sezóny 2019/2020. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Premiéry ČINOHRA

 • Dnes večer nehráme (26. a 27.10. 2019)
 • Celé zle (9. a 10.11.2019)
 • Hriech/Jej pastorkyňa (25. a 26.1.2020)
 • Divadelný román (1. a 2.2.2020)
 • Torquato Tasso (28. a 29.3.2020)
 • Kubo (4. a 5.4.2020)
 • Stroj Hamlet (30. a 31.5.2020)
 • Scény zo života (Ingmara Bergmana) (6. a 7.6.2020)

Okrem premiér pripravila činohra aj niekoľko ďalších inscenácií. Repertoár je naozaj pestrý, každý divák si tak nájde to svoje. Nebude chýbať Antigona, Vojna a mier, Hedda Gablerová, Skrotenie zlej ženy, či hra Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Premiéry OPERA

 • Rusalka (20. a 22.2.2020)
 • Aida (13. a 14.3.2020)
 • Figarova svadba (13. a 15.6.2020)

Opera, samozrejme, má pripravený rôznorodý repertoár. Tešiť sa môžete napríklad na Čarovnú flautu, Toscu, Turandot, Rigoletto či Predanú nevestu. V historickej budove sa chystajú predstavenia ako Carmen, Nabucco, Macbeth či Krútňava.

Premiéry BALET

 • Don Quijote (22. a 23.1.2020)
 • Popoluška (24. a 25.4.2020)

Ani Balet SND nezaostáva so svojim repertoárom. Počas jubilejnej sezóny sa môžete prísť pokochať inscenáciami Labutie jazero, La Esmeralda, Tulák Chaplin či Le corsaire. Zájsť môžete aj do historickej budovy na Giselle, Beatles Go Baroque či Fragile & Balet SND. Nebudú chýbať predstavenia pre deti – Luskáčik, Z rozprávky do rozprávky.

 

SND pripravilo v nadchádzajúcej sezóne niekoľko premiér. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Storočnica

SND si pripravilo aj vizuály, ktoré propagujú jednotlivé premiéry. ,,Snažili sme sa hlavne o to, aby boli identifikovateľné s našou inštitúciou,” povedala riaditeľka Centra marketingu SND Henrieta Borowiecka. Pri tvorbe vizuálov k storočnici je osobitným kľúčom pocta súborom – Činohre, Opere a Baletu SND. Pri vytváraní premiérových vizuálov zvolili model práce s kolážami. Operné vizuály postavili na sugestívnych výrazných portrétoch žien – hlavných hrdiniek jednotlivých diel. Pri vizuáloch baletu vytvorili nové inscenované scénické obrazy snovej krajiny. Logo storočnice tvoria tri zlaté krúžky. Vychádzajú z trojjedinosti divadla. Zvýrazňujú ,,spolupatričnosť a vzájomný rešpekt s dôrazom na jedinečnosť každého žánru, ktorý reprezentujú”.

 

Vizuály k storočnici. Zdroj: archív

Každý si nájde svoje

Počas osláv storočnice nebude chýbať autogramiáda v pokladniciach. ,,Raz do mesiaca bude jeden z našich umelcov z činohry, opery a baletu v pokladniciach novej budovy SND nielen rozdávať autogramiády, ale i predávať vstupenky na obľúbené predstavenie,” uviedla Borowiecka. Ako prvý do pokladníc zavíta sólista Baletu Andrej Szabo.

Súčasťou budú výstavy, rôzne edukačné projekty pre žiakov základných škôl. Veľkým lákadlom bude aj knižná publikácia 100 rokov SND, či televízny dokument Storočnica Slovenského národného divadla. Súčasťou propagácie jubilejnej sezóny bude takisto poštová známka a strieborná minca. Divákov zaujme aj ďalšie prekvapenie. ,,Každý mesiac vyberieme desať predstavení, na ktorých si na jednom sedadle nájde divák/diváčka obálku s odkazom, že ho/ju čaká prekvapenie (plagáty s podpismi, prehliadky zákulisia, stretnutie s účinkujúcimi, narodeninové zdravice od umelcov, knihy a iné),” láka SND.

Okrem toho Umelecko-dekoračné dielne SND si tento rok pripomínajú 60.výročie svojho založenia. Glob.sk vám prinesie reportáž práve zo spomínaných dielní.

 

Galéria
Dielne oslavujú tiež svoje výročie. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Borowiecka predstavila jednotlivé vizuály. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Niekoľko predstavení je naplánovaných aj v historickej budove. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V Činohre SND je stále napätá situácia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next