Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

SND nemôže spustiť predstavenia zo dňa na deň. Už je jasné, kedy privíta prvých divákov

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Návštevníci sa za kultúrnym zážitkom do divadla tak skoro nevyberú. Slovenské národné divadlo (SND) oznámilo, že chce ponúknuť divákom plnohodnotný zážitok. A to sa, aj napriek spusteniu štvrtej fázy uvoľňovania opatrení v súvislosti s pandémiou, nateraz nepodarí. Inštitúcia oznámila, že svoje brány otvorí až v septembri.

 

Aj keď sa situácia s koronavírusom zlepšuje a opatrenia sa postupne uvoľňujú, divadlo nateraz nemôže svojich návštevníkov privítať. Nedokáže totiž realizovať predstavenia zo dňa na deň. Keďže sa aktuálna sezóna divadla skončila 30. apríla, na pláne tak majú prípravy na ďalšiu. ,,Po dôkladnom zvážení a dohode so zriaďovateľom pripravujeme v tomto období dramaturgické plány na sezónu 2020/2021, podrobný hrací plán od septembra 2020, logisticky všetky ďalšie potrebné náležitosti (napríklad marketingové aktivity, predaj vstupeniek),’’ uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Divákov inštitúcia privíta až v septembri. ,,Umelci SND sa tešia, že už v septembri budeme môcť hrať nielen pre sto divákov, ale pre plnú sálu,’’ zdôraznilo SND.

 

Diváci sa do divadla dostanú až v septembri. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Unikátne stretnutia

Aj keď divadlo zostáva pre návštevníkov zatvorené. Počas júna pripravujú aktivity, kde sa budú môcť diváci stretnúť s umelcami na námestí pred novou budovou SND. ,,Snažíme sa hľadať také formy, aby sme – rešpektujúc hygienické nariadenia – pripravili zaujímavé typy programov, aby sa umelci SND mohli opäť stretnúť so svojím publikom,’’ vysvetľuje SND. Počas akcií nebudú chýbať herci, operní sólisti, členovia orchestra, zboru a tanečníci.

Inštitúcia počas júna využije priestory na doskúšanie inscenácií, ktoré boli na programe v marci tesne pred premiérami, na opätovné preskúšanie titulov, ktoré vrátia do repertoáru. ,,Tento čas využijeme aj na údržbu technických zariadení, či dekorácií,’’ dodáva Pažítková.

 

SND bude počas júna skúšať inscenácie. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Takto začali…

Po zatvorení divadla nezostali návštevníci od inštitúcie úplne odstrihnutí. Umelci sa totiž divákom prihovárajú cez internet. Projekt SND Doma ponúka kompletné inscenácie. Zaujímavosťou sú ranné rozcvičky s Baletom SND, nechýbajú ani podcasty s Miriam Kičiňovou a edukačné videá. Súčasťou sú krátke koncerty hudobníkov a spevákov. Takisto nechýba program pre deti. Herci čítajú známe rozprávky.

 

A pokračujú…

V súčasnosti SND rozbehlo druhú fázu projektov v Modrom salóne. ,,Budú to dramaturgické úvody so živými hudobnými a činohernými ukážkami pod názvom Národné klebety – dramaturgovia budú diskutovať o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete (Don Giovanni a Don Juan alebo  Romeo a Júlia v dráme Shakespeara, opere Charlesa Gounoda a balete Sergeja Prokofieva),’’ hovorí Pažítková. V programe Hovorme o opere zase dramaturg opery Martin Bendi diskutuje s opernými osobnosťami o všetkom, čo svet opery prináša.

S RTVS pripravujú ešte program Ďakujeme, Slovensko. Umelci sa poďakujú všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie koronakrízy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

SND spustilo druhú fázu online projektov. Zdroj: TASR / Dano Veselský