Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

SND čoraz viac prekvapuje. Pripravilo mimoriadne lákavý projekt

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) sa stalo počas pandémie ešte väčšou súčasťou nadšencov umenia. Projekt SND Doma si hneď od začiatku získal veľkú priazeň. Ľudia môžu vďaka nemu oddychovať pri počúvaní hudby a pozerať rôzne inscenácie. Deti zase zaspávajú pri rozprávkach, ktoré projekt ponúka. Okrem toho sa zamestnanci divadla pustili do niečoho, čo okamžite zapôsobilo.

 

Slovenské národné divadlo prežíva bez svojich návštevníkov už nejaký ten čas. Keďže sú brány divadla zatvorené, umelci sa snažia Slovákom spríjemniť ťažké chvíle na diaľku. Všetky tri súbory – Činohra, Opera aj Balet spojili svoje sily a každý deň prinášajú rozptýlenie a zábavu.

V rámci projektu SND Doma si návštevníci zvykli na pravidelné ranné rozcvičky s Baletom SND, nechýbajú ani podcasty s Miriam Kičiňovou, či edukačné videá. Súčasťou sú krátke koncerty hudobníkov a spevákov. Takisto nechýba program pre deti – herci čítajú známe rozprávky. Doteraz ste si mohli priamo z obývačky vypočuť hlas Moniky Hilmerovej, ktorá čítala z knižky Mach a Šebestová v škole alebo Martina Šalacha, ktorý čítal rozprávku O nespokojnej sardinke. Okrem rozprávok nechýba ani poézia. Táňa Pauhofová prečítala niekoľko básní poľskej autorky poézie Wisławy Szymborskej. No je toho omnoho viac…

 

Chutné SND

Veľkým, no najmä netradičným lákadlom sa stalo varenie s SND, pri ktorom sa zamestnanci divadla delia o svoje kulinárske schopnosti s divákmi. Zverejňujú svoje recepty aj s presným postupom. Nápad Tancujeme v kuchyni sa rýchlo uchytil a tak tanečníci prinášajú zaujímavé a zdravé recepty. 

Tanečníci Anička Vágnerová a Raphael Schuster pripravili pas de wrap, sólistka Viola Mariner sa podelila o recept na lososa s cuketovým rizotom. Nechýbal ani tradičný recept od členky baletu Zsóky Tallósiovej. Vo svojej kuchyni pripravila francúzske zemiaky. 

Naposledy prekvapili tanečníci Margaux Bortoluzzi a Teodoro Caravati receptom na Gnocchi al ragù. Aj keď sa môže z názvu zdať, že niektoré recepty sú ťažké, tanečníci svoje kulinárske zručnosti podrobne zdokumentovali a tak varenie zvládnu aj úplní začiatočníci. 

 

Divadlo prináša originálne recepty. Zdroj: SND

Kríza mení plány

Keďže do SND sa diváci vrátia až v septembri, najnovšie inštitúcia spustila druhú fázu projektov v Modrom salóne. ,,Budú to dramaturgické úvody so živými hudobnými a činohernými ukážkami pod názvom Národné klebety – dramaturgovia budú diskutovať o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete (Don Giovanni a Don Juan alebo  Romeo a Júlia v dráme Shakespeara, opere Charlesa Gounoda a balete Sergeja Prokofieva),’’ hovorí Pažítková. V programe Hovorme o opere zase dramaturg opery Martin Bendi diskutuje s opernými osobnosťami o všetkom, čo svet opery prináša.

 

Držíme vám miesto

Napriek tomu, že sa SND snaží priblížiť k svojim návštevníkom čo najviac, situácia je pre inštitúciu stále vážna. Výpadok financií môže ohroziť celé fungovanie divadla. Preto sa rozhodli zorganizovať výzvu Podajte kultúre záchranné koleso. ,,Obraciame sa na verných divákov, aby kultúre, ak je to v ich možnostiach, podali „záchranné koleso“ a pomohli preklenúť toto ťažké obdobie tým, že si nebudú nárokovať vrátenie vstupného za zrušené predstavenia,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Mnohí sa už k iniciatíve pridali a je zrejmé, že počet ľudí bude ešte pribúdať.

Rovnako divadlo ponúka aj možnosť vymeniť vstupenku za voucher, ktorý má platnosť do konca roka 2021. ,,My sme tu stále pre vás, lebo bez vás, našich divákov, naša práca nemá zmysel. Držíme vám miesto! Nezabudnite,’’ dodalo SND.

 

SND čaká na svojich návštevníkov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Mohlo by vás zaujímať:

 

SND oslavuje storočnicu so svojimi návštevníkmi doma. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček