Politika Zahraničné

Snáď dostane rozum, povedal Macron o 73-ročnej žene, ktorá sa zranila počas demonštrácie

Antiglobalizačná aktivistka Genevieve Legayová je momentálne hospitalizovaná po tom, čo polícia v Nice agresívne zakročila voči ľuďom protestujúcim proti zákazu protivládnej demonštrácie v meste. (SITA/AP)

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron dúfa, že 73-ročná žena podporujúca hnutie tzv. žltých viest, ktorá po sobotnom zásahu polície v meste Nice utrpela vážne zranenie hlavy, “dostane rozum”. Píše o tom v pondelok agentúra AP.

 

Antiglobalizačná aktivistka Genevieve Legayová je momentálne hospitalizovaná po tom, čo polícia v Nice agresívne zakročila voči ľuďom protestujúcim proti zákazu protivládnej demonštrácie v meste.

Podľa očitého svedectva spravodajcu agentúry AP Legayová, ktorá mávala dúhovou vlajkou na znak “mieru”, spadla na chodník a krvácala z hlavy.

V rozhovore pre miestne noviny Nice Matin prezident Macron upozornil na Legayovej nezodpovedné správanie s tým, že “krehkí” ľudia by sa nemali vyskytovať na “miestach, ktoré sú definované ako zakázané”.

Na archívnej snímke z 23. marca 2019 anti-globalizačná aktivistka Genevieve Legayová protestuje pred príslušníkmi poriadkových síl počas demonštrácie v Nice, na juhovýchode Francúzska. (TASR/AP)

“Želám jej rýchle zotavenie a možno aj istú dávku rozvahy”, dodal.

Francúzska vláda oznámila minulý týždeň v reakcii na predchádzajúce demonštrácie, ktoré poznamenalo násilie i rabovanie, nové bezpečnostné opatrenia – vrátane zákazu protestov žltých viest na parížskom bulvári Champs-Élysées a tiež v centrách ďalších veľkých miest, ako sú Toulouse, Bordeaux, Marseille, Nice, Dijon či Rennes.

Pri nepokojoch, ktoré poznačili protesty žltých viest, sa zranilo už najmenej 2000 ľudí.