Politika Zahraničné

Smrť prajeme iba Trumpovi, Boltonovi a Pompeovi, bráni sa ajatolláh Chameneí

Na fotografii prebratej z oficiálnej internetovej stránky máva iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí počas mítingu v Teheráne 7. septembra 2014. (TASR/AP)

TEHERÁN – Irán podľa Chameneího neprestane používať heslo”Smrť Amerike”, kým sa USA neprestanú správať zákerne. Neznamená to však, že by Irán prial smrť americkým občanom.

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v piatok obhajoval používanie hesla “Smrť Amerike”, ktoré tradične skandujú účastníci protiamerických demonštrácií v Iráne a je súčasťou ideológie iránskeho režimu. Podľa Chameneího Irán toto heslo bude používať aj naďalej. Najvyšší iránsky duchovný vodca však vysvetlil, že tí, ktorí toto heslo používajú, neprajú smrť všetkým Američanom, ale len ich politickému vedeniu.

“Znamená to smrť americkým lídrom, smrť Trumpovi a (Trumpovmu poradcovi pre národnú bezpečnosť – pozn. SITA) Johnovi Boltonovi a (ministrovi zahraničných vecí Mikeovi – pozn. SITA) Pompeovi,” povedal Chameneí. “Neprestaneme používať ´Smrť Amerike´, kým sa USA neprestanú správať zákerne,” dodal.

Chameneí podľa všetkého reagoval na tohtotýždňový Trumpov prejav o stave únie, v ktorom okrem iného povedal, že Spojené štáty “nebudú zatvárať oči pred režimom, ktorý skanduje ´Smrť Amerike´”.