Galanta Hlohovec Nitra Regióny Top Trnava

Smrť ročnej Dianky rieši polícia. Ukázalo sa, že jej lekári nespravili všetky testy, ktoré mali

SEREĎ – Chybu spravili zdravotníci v nemocnici. Taký je záver prešetrovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorý sa obrátili nešťastní rodičia Dianky Jarošovej (†1,5) zo Serede. Malé dievčatko liečili ešte v októbri 2017 v neďalekej galantskej nemocnici, domov sa už ale nikdy nevrátila. Na tento verdikt čakali užialení rodičia, ktorým ich milované dievčatko zomrelo v náručí, takmer rok a pol.

Dianka bola slniečkom celej rodiny. Jej najbližší sú presvedčení, že zomrela vinou zdravotníckeho personálu. Podľa rodičov nebohého dievčatka mali chybu spraviť až v dvoch nemocniciach. Najťažšie srdce má však Diankina mamička na odborníkov z Galanty. „Oni sa tam o ňu vôbec nepostarali, čím ju vlastne zabili,“ vraví aj po mesiacoch od Diankinej smrti užialená matka Jana. O svojich slovách vôbec nepochybuje, pretože zlyhanie nemocničného personálu potvrdilo i šetrenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Rodina podala na zdravotníkov aj trestné oznámenie na polícii a to ešte pred rozhodnutím úradu, lebo bola presvedčená, že o ich dcérku sa nepostarali tak, ako sa mali.

Dianku (†1,5) veľmi vyčerpal rotavírus a zrejme aj salmonelóza. Zdroj: Archív JJ

Najhoršie rozhodnutie v matkinom živote

Doslova nočná mora Diankiných najbližších sa začala počas ich dovolenky na chate pri Žiari nad Hronom v októbru 2017. „Malá začala trochu pokašliavať, no večer sa jej stav zhoršil, a tak sme ju vzali na pohotovosť do Žiaru nad Hronom. Odtiaľ nás poslali do tamojšej nemocnice, kde sa jej stav trochu znormalizoval. Pred prepustením mi však lekár oznámil, že situácia s ňou sa opäť zhoršila, tak musia pokračovať v liečbe. Sestrička mi ale na druhý deň povedala, že malú predsa len prepustia domov, čomu sa čudovala i lekárka na vizite,“ pridáva Jana kamienok do smutnej mozaiky. Dianka sa na druhý deň ráno po prepustení ešte hrala a bola veselá, už jej ale prestávalo chutiť jesť a aj málo pila. Večer navyše začala veľmi zvracať a pridala sa aj hnačka. „To som už začala tušiť že je zle, čo sa napokon počas noci i potvrdilo. Ráno ma s ňou lekárka teda poslala opäť do nemocnice. Vtedy prišlo moje najhoršie rozhodnutie v živote. Predtým sme síce boli dvakrát v Trnave, no teraz som sa rozhodla ísť do Galanty. Vôbec netuším, čo ma to vtedy napadlo,“ s plačom rozpráva Jana o najhoršom kroku jej života.

Lekárov a zdravotné sestry z galantskej nemocnice vinia rodičia malej Dianky (†1,5) z jej zbytočnej a  nezmyselnej smrti. Zdroj: Archív

Správa z hygieny sa záhadne stratila

Pani Jana tvrdí, že v galantskej nemocnici mali poslať Dianku dehydrovanú a s hnačkami na izolačku. „Nikdy nezabudnem na slová, ktoré mi povedala sestrička: Mamička, verte nám, s týmto máme skúsenosti,“ hovorí užialená mama. „Navyše, lekári mi stále tvrdili, že je unavená a len spinká, lenže oni mi ju tam nechali doslova umierať na rukách! Ešte v ten deň totiž upadla do kómy a ďalší deň o štvrtej hodine ráno nám už v bratislavskej nemocnici, kam ju museli urýchlene transportovať vrtuľníkom, oznámili, že náš anjelik zomrel,“ opisuje so slzami v očiach Jana posledné momenty s milovanou dcérkou. Dianka, podľa nej, zomrela v dôsledku vážneho pochybenia na rotavírus. A ako sa neskôr ukázalo, v telíčku aj s určitým druhom salmonelózy. „To, že ju mala, mi povedala pani z hygieny, ktorá vykonala rozbor vzorky, čo jej odobrali. Žiaľ, správa o nej sa ale niekde záhadne stratila,“ dodá s povzdychom Jana.

Dianka (†1,5) upadla pre opuch mozgu do kómy, z ktorej sa už, žiaľ, neprebrala. Zdroj: Archív JJ

Chvíle na JIS-ke mamu šokovali

Diankina mama má veľmi ťažké srdce na personál galantskej nemocnice aj pre niečo iné. „Komplikovaný rozvrat vnútorného prostredia, ktorý jej navodili, bol následok ignorácie lekárov a celého oddelenia. Keď naša Didka dostala kŕče a asi pol hodinu na to prestala dýchať, tak privolaný primár so službukonajúcou neatestovanou lekárkou ani nevedeli, čo sa deje. Neustále iba opakovali, že to celé nechápu. A ja som to vari mala chápať? Viem, čo som videla a zažila. Žiaľ, pochopila som to príliš neskoro. Nadopovali mi ju diazepamom, pričom ani netušili, koľko jej ho aplikovali a primár, ktorý tam bol, ani nevedel spustiť prístroje. Navyše, priamo na oddelení JIS nemali intubačnú sadu a ani správnu veľkosť masky na rozdýchanie pre dojčatá. Keď malá prestala dýchať, a oni ju konečne po nekonečných asi 20 minútach zaintubovali, nevedeli spustiť prístroj, ktorý mal za ňu dýchať, a pre ktorý chvíľu predtým museli dokonca utekať na novorodenecké oddelenie. Žiaľ, všetko, čo som na JIS-ke zažila, videla a počula, oni vo svojich výpovediach popreli,“ skonštatovala nahnevaná Jana.

Pri spomienkach na nezmyselnú smrť svojho malého dievčatka sa Jana s manželom Danielom neubránili slzám. Zdroj: Glob.sk/juh

Nemocnica závery úradu odmieta

Rodičia malého anjelika podali na konanie nemocničného personálu sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale i trestné oznámenie na polícii. Z prvej inštitúcie im poslali odpoveď až po takmer roku a pol. ​„Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe vykonaného dohľadu skonštatoval, že zdravotná starostlivosť nebola u maloletej pacientky, zo strany nemocnice s poliklinikou Galanta, poskytnutá správne. U nemocnice v Žiari nad Hronom úrad pochybenia nezistil,“ uviedli z úradu a dodali, že sa mal zdravotnícky personál dopustiť viacerých chýb. Jednou z nich bolo, že pri príjme dievčatka jej neurobili žiadne laboratórne testy. „Pri tom navyše neboli včas a v dostatočnom rozsahu urobené diagnostické vyšetrenia a z toho vyplývajúca ďalšia liečba,“ dodala hovorkyňa úradu.

Nemocnica v Galante si však za krokmi svojho zdravotníckeho personálu stojí. Vedenie nemocnice síce vyjadrilo nad náhlym odchodom Dianky ľútosť, voči verdiktu úradu sa však chce brániť odvolaním. „Prirodzene, lekárom a sestrám je úprimne ľúto, že malej pacientke nedokázali aj napriek enormnej snahe pomôcť. Nemocnica je ale presvedčená, že postupovala správne a voči rozhodnutiu úradu sa plánuje odvolať,“ informoval hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ. „Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie pre prečin usmrtenia na chránenej osobe a v prípade sú vykonávané potrebné procesné úkony,“ skonštatovala trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Dianke (†1,5) podľa úradu, ktorý jej prípad prešetroval, nespravili viaceré potrebné vstupné vyšetrenia.   Zdroj: Archív

Poďakovanie primárovi oľutovala

Rodičia nebohej Dianky opierajúc sa o zistenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nechápu, ako mohli lekári a sestričky pri hospitalizácii ich malého dievčatka spraviť toľko zlých rozhodnutí. „Nielenže jej nespravili vstupné vyšetrenia krvi, ale na príjme usúdili, že nie je dehydrovaná, hoci taká aj na základe vyšetrení jej detskej obvodnej lekárky, ktorá má 50 ročnú prax, určite bola. Prvú a zásadnú chybu spravil primár, ktorý ju do nemocnice prijímal, hoci táto skutočnosť nie je v zdravotných záznamoch nikde uvedená. Všade sú podpísané iba lekárky, ktoré tam s ním v ten deň boli,“ hnevá sa pani Jana, ktorá má ťažké srdce aj na policajného vyšetrovateľa, ktorý má prípad jej nebohej dcérky v rukách. „Koná pomaly a mnohé veci nerieši, ako by mal, vrátane vypočúvania svedkov či zbierania rozličných dôkazov zo zdravotnej a inej dokumentácie,“ pridáva k celej veci nešťastná matka.

Spomienky na osudné dni sú pre Diankinu mamičku stále veľmi živé a bolestivé.  Zdroj: Glob.sk/juh

Bola to odfláknutá práca?

Pri spomienke na slová vďaky primárovi sa Jane v mysli vynára i jeho odpoveď: „Nemáte za čo, veď ja som nič nespravil.“ Až po smrti dcérky si uvedomila, čo jej vlastne povedal. „Vtedy som pochopila, že on vlastne nespravil nič pre to, aby zachránil naše dievčatko. Viete aký mám teraz pocit z toho, že ja som vlastne ďakovala človeku, ktorý mi dcérku zabil? Že on vlastne odflákol svoju prácu?“ narieka zronená Diankina mama a dodáva. „Ešte mi povedal i to, že pred asi šiestimi rokmi už takýto prípad mal. Na moju otázku, ako dopadol, mi odpovedal, že si to už nepamätá. Som si istá, že si pamätať ani nechcel, pretože to zrejme skončilo rovnako, ako u nášho slniečka.“ Jana je presvedčená, že sú veľmi podobný prípad, ako Chuchelovci z Prejty, ktorým tiež vinou lekárov zomrela v nemocnici dcérka Ninka na dehydratáciu a opuch mozgu.

„Ťažké srdce mám nielen na lekárov, ale aj na sestričky, ktoré chodili k Dianke. Úplne odignorovali to, že dcérka zvracia a zreničky jej chodia hore a dole, čo bol náznak toho, že stráca vedomie a upadá do kómy. Na to mi povedali iba to, že to je v poriadku, ba toto dokonca neuviedli ani do záznamov,“ hnevá sa Jana aj na ostatných zdravotníkov, ktorí prišli s jej dcérkou do kontaktu. Diankini najbližší sú odhodlaní dotiahnuť svoj boj až do konca a ukázať na tých, ktorí sú zodpovední za smrť ich milovaného dievčatka. „Chceme, aby boli spravodlivo potrestaní aj ako výstraha iným, ktorí pracujú v nemocniciach s detičkami, aby už žiadny rodič nemusel oplakávať svoje dieťa iba preto, že personál nemocnice mu neposkytol adekvátnu pomoc a liečbu,“ končí svoje smutné rozprávanie Jana. Smutné a tragické prípady nielen úmrtí, ale aj vážnych poškodení zdravia detí v nemocniciach za posledných pár rokov jej iba dávajú za pravdu, že bojovať za životy a zdravie detičiek, ale tiež poukázať na tých, ktorí pri ich liečbe zlyhali, je viac ako potrebné.

Galéria
Rodičia Jana a Daniel spolu so staršou dcérkou Jasmínkou (7) a Diankou (†1,5), keď ešte žila. Ich šťastie ale netrvalo dlho. Zdroj: Archív JJ
Na chvíle s chorou dcérkou v nemocnici Jana spomína s bolesťou. Zdroj: Archív JJ
Pietne miesto Dianky (†1,5) v jednej z izieb domu jej rodičov a veľký balón s číslovkou 3. Presne toľko rôčkov by bolo nedávno oslávilo dievčatko, ktoré zrejme zomrelo vinou lekárov. Zdroj: Glob.sk/juh
Stále veselá a usmiata, taká navždy zostane Dianka (†1,5) v srdciach a spomienkach svojich najbližších. Zdroj: Archív JJ
Dianka (†1,5) bola malý huncút a výmyselník, ktorý neraz dokázal svoje okolie prekvapiť a rozosmiať. Zdroj: Archív JJ
Malá Dianka (†1,5) podľa rodičov vodu doslova milovala a využila každú chvíľku, aby sa v nej mohla vyblázniť. Zdroj: Archív JJ
Stále veselá a usmiata, taká navždy zostane Dianka (†1,5) v srdciach a spomienkach svojich najbližších. Zdroj: Archív JJ
Jana sa pri pohľade do albumu s fotkami jej milovanej Dianky (†1,5) nikdy nedokáže ubrániť slzám. Zdroj: Glob.sk/juh
Dianka (†1,5) bola krásna malá parádnica, ktorá jej najbližším veľmi chýba. Zdroj: Archív JJ
Dianka (†1,5) bola krásne dievčatko, ktoré mal každý z jej okolia veľmi rád. Zdroj: Archív JJ
Jedna z posledných fotiek rodiny. Zdroj: Archív JJ
Kreslo potiahnuté bielou látkou, na ňom fotka malej Dianky (†1,5) a vedľa jej kresby. Aj toto pripomína rodičom milované slniečko. Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next