Domáce Politika

SMK zváži podanie na Ústavný súd pre neplatné hlasy v eurovoľbách. Spájanie s Mostom kvôli Bugárovi odmieta

Zdroj: SITA / Ján Slovák

BRATISLAVA – Líder kandidátky SMK vo voľbách do Európskeho parlamentu Pál Csáky povedal, že strana možno zváži podanie na Ústavný súd vo veci neplatných hlasov. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3.

 

Našim právnikom sa zdá, že v týchto voľbách je neúmerne vysoký počet neplatných hlasov. Niekoľko tisíc je údajne neplatných,“ uviedol Csáky, ktorý dodal, že mu na zvolenie do Európskeho parlamentu chýba necelých 400 hlasov. Na otázku, či zvažuje strana SMK podanie na Ústavný súd, odpovedal „možno“. Dodal, že ho mrzí, že bola v niektorých obciach a mikroregiónoch na juhu Slovenska volebná účasť iba okolo 16 až 18 percent.

Pál Csáky odmieta spolupracovať s koaličným Mostom-Híd, kým je v strane Béla Bugár. Dosluhujúci europoslanec za Most-Híd József Nagy odmieta výmenu predsedu. Na otázku, či nie je čas na výmenu predsedu strany po volebnom výsledku vo voľbách do Európskeho parlamentu, Nagy odpovedal, že je Bugár “stále najpopulárnejším maďarským politikom na Slovensku”. Je to podľa neho zmerané bez ohľadu na výsledok strany samotnej. “Je to absolútne racionálne rozhodnutie, že sa politická strana nezbaví svojho lídra a naozaj najskúsenejšieho a najobľúbenejšieho politika,” uviedol.

Problémom sú osobné konflikty

Csáky reagoval tvrdením, že “Bugár nemá dobré meno v maďarskej komunite”. Dodal, že si vie predstaviť spojenie SMK a Mosta-Híd do troch rokov. “Zásadná vec je, že to nemôže urobiť tá generácia, ktorá vládla v tej strane 20 rokov vrátane mojej osoby,” spresnil. Doplnil, že mladá generácia sa podľa neho dohodne veľmi rýchlo a šikovným spôsobom, a dodal, že sa nebude uchádzať o funkciu predsedu SMK.

Nagy tvrdí, že za problémom SMK s osobou Bugára sú osobné konflikty, čo Csáky popiera. “Nejde o osobné konflikty, ide o princípy. Ide o to, že niekto na politickej ceste urobil také kroky, ktorými úplne vymazal svoju politickú váhu a svoj imidž u časti niektorých voličov,” kontroval. Dodal, že Bugár nezískal v marcových prezidentských voľbách hlasy voličov SMK, ktorá do prvého kola nakoniec nepostavila kandidáta.

Ponuka od OĽaNO

K záveru diskusie okolo prípadného spájania sa s Mostom-Híd za cenu odstúpenia jeho predsedu Bugára uviedol Nagy, že ich “strana nepripúšťa žiadnu diskusiu o tom, aby zvonka kádrovali našich politických predstaviteľov“. Na otázku prípadného spájania sa s inými stranami odpovedal Csáky, že dostala SMK ponuku od hnutia OĽaNO.

Sú tam určite problémy, o ktorých treba diskutovať, a pravdepodobne teraz nastane diskusia na európskej úrovni, bohužiaľ, už bez nás,” reagoval Csáky na margo politiky Viktora Orbána a jeho údajného potláčania slobody opozičných médií. Dodal, že v situácii, keď by sa naďalej nachádzal v Európskom parlamente, by hlasoval proti prípadným sankciám voči Maďarsku. “Sankcie veci neriešia.”  Nagy tvrdí, že Orbánovo ovládnutie verejnoprávnych médií “spôsobuje deformáciu demokracie”. Nesúhlasí však, aby na to potom “doplácali prijímatelia eurofondov”.