Top Župné voľby

SMK podporí Rašiho ako kandidáta na post župana v Košiciach

KOŠICE – Strana maďarskej komunity (SMK) podporí kandidáta strany Smer-SD Richarda Rašiho na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK). O podpísaní dohody o vzájomnej predvolebnej a povolebnej spolupráci SMK a strany Smer-SD na úrovni Košického kraja informovali dnes na tlačovej besede podpredseda strany Smer-SD Peter Žiga, krajský predseda SMK Košického kraja István Zachariaš a košický krajský predseda Smeru Richard Raši.

Ako uviedol Zachariaš, spolupráca SMK so Smerom má na úrovni kraja dlhoročnú tradíciu a je prospešná pre obe strany. Podľa neho je Raši kandidátom na predsedu KSK, ktorý najlepšie dokáže naplniť priority aj Maďarov žijúcich v Košickom kraji.

Rozvíjanie prospešnej spolupráce

Vyslovil presvedčenie, že vzájomne prospešná spolupráca sa bude rozvíjať aj v nasledujúcom volebnom období. Doložil, že prioritami SMK sú rozvoj národnostného školstva a kultúry a zabezpečenie vyváženého rozvoja južných oblastí Košického kraja obývaných predovšetkým maďarskou menšinou.

„Dohoda sa týka len volieb predsedu. Strana SMK postaví vlastných kandidátov pre voľby poslancov krajského zastupiteľstva,“ odpovedal Zachariaš na otázku agentúry SITA. Doložil, že Richard Raši na stretnutiach s občanmi preukázal, že rozumie maďarskej menšine, chápe jej potreby a očakávania.

Toto sú spoločné priority

„Spoločné priority, na ktorých sme sa s SMK dohodli, sú školstvo, kultúra, podpora turizmu, stavba diaľnic a infraštruktúry,“ povedal Raši. Doložil, že aj Košice sú národnostne zmiešané mesto a rovnako aj Košický kraj, pričom oba sú príkladom dlhodobého pokojného spolužitia a kvalitných vzťahov.

Na tom chce aj on stavať. Podpredseda Smeru Peter Žiga uviedol, že o podpore ich kandidátovi Rašimu rokujú na krajskej úrovni aj s ďalšími politickými subjektmi.

Foto: SITA