Domáce Politika

SMK, Maďarské fórum a Spolupatričnosť sa chcú čo najskôr dohodnúť na tvorbe kandidátky

Predseda strany SMK József Menyhárt. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – SMK, Maďarské fórum (MF) a hnutie Spolupatričnosť v utorok pokračovali v rokovaniach o spoločnom postupe do nadchádzajúcich parlamentných volieb. Rokovania o podmienkach zostavenia spoločnej kandidátky chcú ukončiť čo najskôr. Informoval o tom tlačový tajomník SMK Róbert Králik. Dodal, že pozvánku na rokovanie dostalo päť maďarských strán, zúčastnili sa len tri.

 

“Zúčastnené strany otvorili a prerokovali viaceré otázky týkajúce sa technických parametrov spoločného postupu. Delegácie strán prezentovali svoje priority a posunuli sa vpred vo všetkých nastolených bodoch rokovania,” priblížil Králik s tým, že sa dohodli na pokračovaní rozhovorov v súvislosti s kandidátkou.

Na rokovanie piatich strán koncom októbra prišli aj vládny Most-Híd a strana MKDA. Rokovanie bolo prerušené, pretože sa strany nevedeli dohodnúť na vylúčení prípadnej povolebnej spolupráce so Smerom-SD. Tú jednoznačne neodmietli Most-Híd a MKDA.

Na spoločnom postupe sa napokon dohodli MF, SMK a Spolupatričnosť. Hnutie má vytvoriť právne podmienky a premenovať sa na Magyar Közöségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť. Predseda MF Zsolt Simon vysvetlil, že pod týmto názvom budú strany kandidovať.