Regióny Top

Smerácka primátorka čelí obvineniam: Noviny vraj zneužíva na útoky a vybavovanie si sporov!

HUMENNÉ – Útočí na oponentov, vybavuje si spory a protistrane nedáva priestor na reakcie. Takto zhodnotili v Transparency International Slovensko noviny mesta Humenné a primátorku mesta Janu Vaľovú. Periodikum a samotná politička to schytali, mesto sa zároveň poriadne ohradilo.

TIS hodnotilo celkovo 83 periodík v 100 najväčších mestách Slovenska. Ako uvádza tlačová správa TIS, na prvom mieste sa umiestnili noviny bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, naopak Humenské noviny skončili až na chvoste tabuľke.

Podpriemerné hodnotenie východoslovenského mesta

Podľa TIS v drvivej väčšine ukazovateľov vraj vychádzajú podpriemerne.  „Primátorka často zneužila priestor na to, aby si vybavila spory s kritikmi bez toho, aby dostali priestor na reakciu,“ vysvetľuje konanie primátorky a zároveň poslankyne za Smer-SD projektový koordinátor Michal Piško.

Organizácia sa zamerali na pozitívne aj negatívne faktory – či už to bol podiel samosprávnych tém, priestor pre kritické alebo polemické názory, nadmerná propagácia primátora a vedenia mesta, alebo aj to, koľko bolo v novinách článkov poškodzujúcich oponentov. Skúmala pritom päť čísel novín, nie všetky mestá však noviny vydávajú, respektíve vydali aspoň päť čísel v tomto volebnom období.

Mesto Humenné o netransparentnej organizácii

K nelichotivému hodnoteniu sa vyjadrilo aj mesto Humenné. „Považujeme akékoľvek hodnotenia ohľadom samospráv od netransparentnej organizácie Transparency International, ktorá je prepojená na viacerých opozičných poslancov NR SR ako je napr. Miroslav Beblavý, ktorého manželka je predsedníčkou Správnej rady alebo poslanec SaS Eugen Jurzyca, ktorý ju zakladal, za nedôveryhodné a politicky motivované,” napísali v stanovisku.

Podľa mesta organizácia vraj vďaka rôznym finančným zdrojom a médiám vie urobiť z vysoko zadĺžených miest urobiť tie najlepšie. Ako tvrdí, dôležité je ale skutočné finančné zdravie miest a nie „rôzne prekrútené hodnotenia Transparency International sú tým, čo v nich žijúci obyvatelia najviac ocenia”.

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA