Domáce Politika

Smeráci sa opäť pustili do Kisku. Podľa Blanára mal porušiť zákon

Andrej Kiska - Zdroj: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska porušil podľa podpredsedu Smeru Juraja Blanára zákon. Ako povedal dnes Blanár novinárom po rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, je zrejmé, že Kiska prekročil limit, ktorý kandidáti mohli použiť na predvolebnú kampaň. Finančná správa má ešte na základe žiadosti výboru zistiť, či firma Kiskovi poskytla dar alebo išlo o jeho záväzok voči firme.

Dar i záväzok mal byť však uvedený v Kiskovom majetkovom priznaní, čo Kiska neurobil. Na základe zistenia Finančnej správy sa podľa Blanára rozhodne o výške pokuty. Ak išlo o záväzok, sankcia je vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára. Ak išlo o dar, je to desať platov. „Finančná správa musí ešte urobiť kontrolu, na základe ktorej skonštatuje, či firma dala dar Kiskovovi alebo išlo o jeho zväzok, ktorý mal Kiska splatiť, ale mal to uviesť v majetkovom priznaní,“ vysvetlil Blanár.

Premlčané, odkazuje Dostál

Podľa podpredsedu výboru Róberta Puciho (Smer-SD) výbor spis odstúpil ministerstvu financií. „Ministerstvo financií dostane podnet so spisovým materiálom, kde sú informácie o porušení zákona. Bude na ministerstve financií, ako to vyhodnotí, či je celý skutok premlčaný,“ konštatoval Puci. Predseda výboru Vladimír Sloboda (SaS) si myslí, že Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií neprináleží hodnotiť financovanie akejkoľvek predvolebnej kampane.

„Výbor sa zaoberá majetkovými priznaniami verejných funkcionárov. Je predsa jasné, kto Andrejovi Kiskovi financoval prezidentskú kampaň a v akej výške. Predvolebná kampaň patrí do kompetencie ministerstva financií,“ uviedol Sloboda. Poslanec Ondrej Dostál ho doplnil s tým, že porušenie vedenia volebnej kampane Kiskom je premlčané. „Ministerstvo financií s tým nemôže nič robiť,“ povedal.