Domáce Politika Top

Smer zaútočil na Lipšica. Vyzýva, aby žiadal dovolanie v prípade jeho nehody

BRATISLAVA – Poslanci z poslaneckého klubu strany Smer-SD vyzývajú expolitika Daniela Lipšica, aby sám požiadal ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), aby využila svoje zákonné právo a vo veci nehody, pri ktorej Lipšic usmrtil chodca, podala mimoriadne dovolanie. Povedal to dnes na tlačovej besede podpredseda parlamentu Martin Glváč.

Zároveň dodal, že exminister spravodlivosti Lipšic používa slovo spravodlivosť vždy dvojakým metrom. „Na ostatných je vždy veľmi prísny, no keď ide o neho, čaká pohladenie verejnosti,” povedal.

Drzý Lipšic

Ako pripomenul, Lipšic sa cez svoju právnu zástupkyňu posťažoval na priebeh konania vyšetrovania a trest označil za poškodzujúci jeho osobu. Podľa Glváča v tomto prípade nie je poškodený Lipšic, ale rodina usmrteného.

Ako Glváč uviedol, Lipšic „mal toľko drzosti”, že predstúpil pred kamery a hovoril, že v trestnom konaní platí na Slovensku dvojaký meter pre opozíciu a koalíciu. „Ukázal, že dvojaký meter používa práve on,” poznamenal Glváč s tým, že v minulosti Lipšic podal viac ako 90 mimoriadnych dovolaní.

Právoplatný rozsudok

Podmienečný trest pre advokáta a bývalého politika Daniela Lipšica v súvislosti s dopravnou nehodou zo septembra minulého roka je už právoplatný. „Trestný rozkaz z 19. septembra sa stal právoplatný 10. októbra. V zákonnej lehote nebol proti nemu podaný odpor,” uviedol v pondelok 16. októbra pre agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Okresný súd Bratislava III trestným rozkazom z 19. septembra uznal Lipšica za vinného z prečinu usmrtenia a odsúdil ho na trojročný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov a uložil mu tiež probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe. Súd tiež Lipšicovi uložil zákaz viesť motorové vozidlá na šesť rokov.

Daniel Lipšic v septembri 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská zrazil 72-ročného muža, ktorý na následky zranení zomrel. Po nehode sa advokát vzdal poslaneckého mandátu.

Foto: SITA/Jakub Julény