Domáce Politika Top

Smer stratil v eurovoľbách viaceré bašty. TAKTO volili jednotlivé kraje

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Poznáme slovenských europoslancov, ktorí nás najbližších 5 rokov budú zastupovať v Bruseli. Celkovo sa do europarlamentu dostalo päť strán so 14 kandidátmi, jeden je čakajúci na vývoj brexitu. Z celkovo ôsmich krajov Smer bodoval v troch, štyri si podmanila koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu a jeden SMK. Glob.sk prináša prehľad najzaujímavejších výsledkov v krajoch a obciach.

 

Slovensko má vo štvrtých voľbách do Európskeho parlamentu historicky najvyššiu účasť, napriek tomu sme stále na chvoste účasti voličov zo všetkých členských krajín. Do europarlamentu sa celkovo dostalo 5 strán, a to koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu, Smer-SD, ĽS NS, KDH, SaS a OĽaNO. Najväčšiu voličskú podporu získala koalícia mimoparlamentných strán, ktorú volilo vyše 20 percent (4 mandáty), nasleduje Smer s 15,72 percentami (3 mandáty), treticu najúspešnejších strán uzatvára Kotlebova ĽS NS s niečo viac ako 12 percentami (2 mandáty).

Úspešnosť politických subjektov v okresoch v eurovoľbách. Zdroj: volby.statistics.sk

Najsilnejšia politická koaličná strana Smer-SD vyhrala v troch z ôsmich krajov. Konkrétne v Trenčianskom (20,58%), Banskobystrickom (19,43%) a Prešovskom kraji (17,68%). Naopak, koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu vyhrala v Bratislave (36,28%), Trnavskom, (17,65%), Žilinskom (17,46%) a Košickom kraji (16,48%). V jednom kraji vyhralo SMK. V roku 2014 zvíťazil Smer v takmer všetkých okresoch, až na zhruha tucet. Tie sa rozdelili medzi SMK (6), Most-Híd (2) a KDH (5).

Úspešnosť politických subjektov v okresoch v eurovoľbách 2014. Zdroj: volby.statistics.sk

Bašty Smeru

Smer okrem krajov a okresov stratil aj viaceré obce, ktoré sú označované za ich bašty. Jednou z nich je aj rodisko súčasného premiéra Petra Pellegriniho Banská Bystrica. V meste s prehľadom vyhrala koalícia PS a Spolu so ziskom viac ako 29 percent, Smer skončil až druhý s takmer 15 percentami. Tretia skončila ĽS NS s takmer 13 percentami. Oproti roku 2014, kedy v Banskej Bystrici vyhrali, si pohoršili o takmer 11 percent. Rovnaká situácia nastala aj v Trenčíne. Tam rovnako vyhrala koalícia dvoch mimoparlamentných strán so ziskom 27,62 percenta. Smer sa umiestnil až za nimi s 15,73 percentami a tretia sa umiestnila Kotlebova ĽS NS s viac ako 10 percentami. Smer si tak pohoršil o 9 percent oproti roku 2014. 

Smer v eurovoľbách stratil aj Nitru. Kým v roku 2014 tu získali takmer tretinu hlasov, tentokrát ich opäť predbehlo PS a Spolu. Daná koalícia tu získala viac ako 24 percent, Smer skončil až druhý s 17,30 percentami. Tretí skončili kotlebovci s 13 percentami. 

Medzi bašty Smeru sa dlhodobo radí aj trojica miest na Kysuciach – Čadca, Kysucké Nové Mesto a Stará Bystrica. V prvom z menovaných miest prekvapivo vyhrala ĽS NS, kde získali podporu 23,37 percenta. Nasleduje Smer s 15,63 percetami a koalícia PS a Spolu s 13,78 percentami. V roku 2014 tu suverénne vyhral Smer s takmer 27 percentami, ĽS NS získalo takmer 3 percentá. 

Oproti roku 2014 si Smer v eurovoľbách výrazne pohoršil. Zdroj: volbysr.sk

Kollár bodoval vo Fekišovciach

Smer zvíťazil aj v mediálne známej obci Fekišovce. Tá sa preslávila arogantným správaním miestnej starostky za Smer Miloslavy Fedorovej voči poslancom. Druhá skončila koalícia strán PS a Spolu so 14,81 percentami. Za nimi s rovnakým skóre (12,96 percenta) skončili dve strany – novozaložená strana Kresťanská demokracia – Život a prosperita a Kollárova Sme rodina. V roku 2014 v obci získal Smer 30 percent.

Najsilnejšia koaličná strana zvíťazila aj v obci Ostrý Grúň. Tá sa do povedomia Slovákov dostala po prvom kole prezidentských volieb, kedy jej obyvatelia najviac volili Mariana Kotlebu. Obec je pritom známa tým, že ju spolu so susediacim Kľakom počas druhej svetovej vojny vypálili Nemci kvôli tomu, že si tu Partizáni spravili základne. Napriek tomu tu druhá skončila ĽS NS s 24,09 percentami a tretia SaS. 

Smer si Kysuce udržal

Naopak, niektoré bašty si stále udržali. Radí sa medzi nich aj Humenné, kde dlhé roky stála na čele smeráčka Jana Vaľová. Aj keď bol výsledok tesný, predsa len v meste vyhral Smer so ziskom 19,80 percenta hlasov. Za nimi nasleduje koalícia PS a Spolu s 14,54 percentami a ĽS NS s 12,66 percentami. V roku 2014 však kandidátov za Smer podporilo 30,73 percenta voličov. Rovnako si Smer obhájil pozíciu aj v rodisku predsedu strany Roberta Fica, v Topoľčanoch, kde získali 24,05 percenta hlasov. Za nimi nasleduje ĽS NS s 17,08 percentami a tretia skončila koalícia PS a Spolu s 16,82 percentami. V roku 2014 však získali o takmer 12 percent viac. 

Rovnako sa za baštu Smeru dá stále považovať aj Kysucké Nové Mesto, kde získal 22 percenta. Na krk im však dýcha ĽS NS s takmer 19,5 percentami. Tretia skončila koalícia PS a Spolu s takmer 15 percentami. Oproti roku 2014 si však pohoršili o 12 percent. 

Udržať si Smeru sa podarilo aj Starú Bystricu. Tú už dlhšie obdobie vedie ich poslanec Ján Podmanický. Konkrétne smeráckym kandidátom vyjadrilo podporu takmer 32 percent, druhí skončila ĽS NS s 21 percentami. Tretie skončilo Sme rodina s 8,25 percentami.