Domáce Kauzy Politika

Smer podal trestné oznámenie na Arca Investments pre možné zvýhodnenie veriteľa

Robert Fico. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Opozičný Smer-SD podal aktualizované trestné oznámenie na spoločnosť Arca Investments, a.s. pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa. Strana o tom informovala na sociálnej sieti s tým, že podozrenie vyvolávajú zmenky vo výške 600 000 eur, ktoré kúpila rodina premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

 

“Strana Smer-SD podala aktualizované trestné oznámenie na spoločnosť Arca Investments, a.s. vo svetle nových informácií, ktoré sa objavili za posledných 48 hodín. Mimoriadne podozrenie vyvoláva fakt, že zmenky vo výške 600-tisíc eur môžu predstavovať výnos z dlhopisov, ktoré nakúpila rodina Igora Matoviča,” tvrdí strana.

Premiér už potvrdil, že jeho manželka má tri zmenky v Arca Investments, každú vo výške 200 000 eur. Celkovo teda v hodnote 600 000 eur. Zmenky sú podľa jeho slov z roku 2019 a 2020. Tvrdí, že jeho žena nemá ani jednu vyplatenú a veriteľov neokradla. Dodal, že o financie manželky sa nestará už 14 rokov a že investíciu vykonala v čase, kedy už bol premiérom. Deklaroval, že jej žiadne informácie neposunul a že investovala preto, lebo nemala informáciu, že ide o nebezpečnú investíciu.

 

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Matovič: Pellegrini a Fico vedeli o pochybných krokoch spoločnosti Arcaň

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti s kauzou tvrdí, že expremiéri Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD) vedeli o pochybných krokoch spoločnosti Arca už od roku 2018. Mali ich na to vtedy upozorniť priamo zamestnanci spoločnosti, ktorí o tom v súčasnosti informovali aj Matoviča.

Premiér dodal, že títo ľudia sú ochotní svedčiť, ak uvidia, že to vláda myslí vážne s očistou štátu. Podotkol, že ak Fico s Pellegrinim nič po upozornení neurobili, rovnako sú páchateľmi skutku. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii. Dodal, že v tejto súvislosti bude iniciovať aj zmenu zákona, aby boli ľudia chránení pred podobnými prípadmi.