Domáce Politika Top

Smer po spoločnom obede priznal potrebu zmeny. Neodpustil si však poznámky na Kisku

Aj v Smere musia reagovať na nové trendy. FOTO: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Stále najsilnejšia politická strana Smer-SD hovorí o zmenách. Chcú vyhrať najbližšie parlamentné voľby. Na dnešnom obede čelných predstaviteľov sa hovorilo aj o tom, akým spôsobom chcú tento svoj cieľ dosiahnuť. Hoci spomenuli aj potrebu zmeny štýlu komunikácie, kritike prezidenta Andreja Kisku sa nevyhli ani teraz. 

 

Strana Smer-SD má po prezidentských voľbách na stole takpovediac existenčnú otázku – akým smerom sa chce uberať ďalej. Odchádzajúci minister financií a podpredseda strany Peter Kažimír totiž ešte v nedeľu povedal, že s oficiálnym vyhlásením Smeru-SD, že vyšiel z prezidentských volieb posilnený, nesúhlasí. “Ako by mohla byť najsilnejšia politická strana v krajine posilnená volebným procesom, v ktorom aby neuškodila vlastnému kandidátovi, nemohla sa k nemu ani naplno prihlásiť. Jediným posilneným je Maroš Šefčovič, ktorý v osobnej voľbe získal podporu trištvrte milióna voličov zo všetkých kútov Slovenska,” myslí si Kažimír. K jeho názoru sa priklonil včera aj premiér a ďalší podpredseda Peter Pellegrini, ktorý otvorene hovoril o potrebe zmeny.

Bez zmeny to nepôjde

Smeráci sa tak dnes zišli za jedným stolom, aby pri spoločnom obede hovorili aj o tom, ako ďalej. A zhodli sa v tom, že bez zmeny z ich strany to asi nepôjde. V stanovisku, ktoré nám poskytol hovorca Smeru-SD Ján Mažgút sa strana poďakovala Marošovi Šefčovičovi. Ako uviedoli ďalej, už sa “tešia na ďalšiu spoluprácu.” Jedným dychom si však kopli aj do prezidenta Andreja Kisku, s ktorým majú dlhodobo zlé vzťahy. V stanovisku poblahoželali Zuzane Čaputovej k získaniu prezidentského kresla totiž uviedli, že dúfajú, že “nezanechá po sebe takú negatívnu stopu ako odchádzajúci prezident A. Kiska.”

Názory vo vedení strany Smer-SD nie sú jednotné. Zdroj: TASR

Vysoké ciele

Sociálni demokrati ďalej vyhlásili, že chcú aj naďalej bojovať o hlasy voličov, vyhrať voľby, ale aj byť súčasťou budúcej koalície. “Cesta k tomuto cieľu vyžaduje nové formy komunikácie a politickej práce, pričom SMER – sociálna demokracia chce naďalej pôsobiť na slovenskej politickej scéne ako autentická sociálno-demokratická strana orientujúca sa predovšetkým na ľudí práce,” uviedla strana v stanovisku. Zároveň vraj chcú diskutovať “o politike a vládnutí, najmä ako reagovať na nové trendy v politike, ako osloviť nových voličov a ako dosiahnuť plánovaný cieľ – vyhrať parlamentné voľby.”

Nelichotivé čísla

Prehra Maroša Šefčoviča v prezidentských voľbách však nie je jedinou ranou, ktorú strana v týchto dňoch utŕžila. Posledné prieskumy totiž ukazujú, že preferencie strany klesajú. Dnes zverejnený prieskum agentúry AKO ukázal ďalší výrazný pokles. Najsilnejšia koaličná strana sa  prepadla pod hranicu 20%. Prieskum tiež ukázal veľký potenciál nových politických subjektov.