Domáce Politika

Smer Kiskov prejav vyhodnotil ako vyjadrenie opozičného politika

BRATISLAVA – Prejav prezidenta Andreja Kisku bol ako prejav opozičného politika. Povedal to dnes predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý v mene strany Smer-SD vyslovil stanovisko k vystúpeniu prezidenta. “V roku 2014, keď boli prezidentské voľby, som povedal, že Andrej Kiska bude opozičný politik a dnes môžem oprávnene skonštatovať, že jeho vystúpenie bolo presne ako vystúpenie opozičného politika. Žiadna vízia, len samá kritika,” povedal Fico. Pripomenul, že Kiska pred mesiacmi hovoril, že Slovensko je úspešná krajina a zrazu je pre neho Slovensko čierna diera, ktorá nemá žiadnu perspektívu. “My sme očakávali, že vo svojom vystúpení použije aj mieru sebareflexie,” dodal Fico.

Povedal, že ak niekto hovorí o právnom štáte, o dôvere ľudí v štát, v súdy, políciu a prokuratúru, musí sa vyriovnať s vážnymi podozreniami, ktoré sú spojené s jeho menom. “Prezident mal niečo povedať o tom, ako pripravil ľudí v 48 bytoch v Kysuckom Novom Meste o bývanie, mal povedať o tom, ako pripravil o pozemok zubára doktora Franca, mal porozprávať o tom, ako financoval prezidentskú kampaň,” vymenoval Fico podozrenia, ktoré podľa neho prezidenta neoprávňujú k tomu, aby hovoril o slušných ľuďoch a slušnom Slovensku. Podľa expremiéra Kiska zneužíva funkciu prezidenta na stranícke účely a obišiel všetky pozitívne veci v ekonomike a sociálnej sfére. “Prečítal to, čo mu napísali,” dodal Fico.

Pre Smer-SD je dnešné vystúpenie Kisku podľa Fica ponaučením. Preto je pravdepodobné, že čoskoro príde s návrhom, podľa ktorého každý, kto bude kandidovať za prezidenta, bude zbavený bankového, daňového a obchodného tajomstva. “Nový prezident nebude čeliť takýmto vážnym podozreniam, po ktorých mal prezident Kiska dávno odstúpiť z funkcie,” dodal Fico. Zároveň odpovedal na otázku, prečo počas vystúpenia nebol prítomný v rokovacej sále. Ako uviedol, prejav si vypočul v televízii v priestoroch parlamentu. “Tam je to objektívnejšie,” uviedol.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) povedal, že je právom prezidenta a súčasne “našou povinnosťou vypočuť si prejav pána prezidenta“. „Niektoré veci, ktoré pomenoval, sú na väčšiu diskusiu, niektoré sú z pohľadu prezidentskej kancelárie, myslím si, že z niektorých vecí sa dá poučiť, ďalšie sú iné v reále,“ povedal. Podľa neho ak sa Slovensko nepohne cestou, že sa nebudeme urážať, ale problémy budeme riešiť a hľadať kompromisy, “tak to je cesta do pekla, kde budú vládnuť Sulík, Matovič a Kollár.“

Podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár rešpektuje prezidentovo videnie problémov Slovenska. “No napriek problémom, s ktorými sa boríme, je podľa mňa v tejto krajine stále veľa pozitívnej energie a pozitívneho pokroku, ktoré sa udiali v uplynulých dvoch rokoch. Zodpovednosť, ktorá je na pleciach každého politika, nielen vlády a koalície, je to, aby sme dokázali byť skutočne objektívni a dokázal hovoriť nielen o problémoch, ale aj úspechoch. Len tak totiž dokážeme vliať pozitívnu a konštruktívnu energiu nielen do politiky, ale aj celej spoločnosti,” uviedol s tým, že je škoda, že pozitívne a štátnicke pasáže v prejave prezidenta zanikli.