Domáce GPlus Spoločnosť Top

Šmejdi jej zabili syna. Odhalili sme ďalšie obludné podvody predajcov ojazdených áut

Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel

BRATISLAVA – O špinavých praktikách predajcov ojazdených áut sme vás už informovali. Stáčanie kilometrov pritom nie je jediná nekalá činnosť, ktorej sa šmejdi dopúšťajú. Lízing, či inú ťarchu dokážu kupujúci na seba nevedomky preniesť práve kvôli naivite a nevedomosti pri zaobstarávaní si použitého auta. Glob.sk prináša ďalšiu sériu rád, ako nenaletieť podvodníkom a nekúpiť auto, ktoré bolo predtým nabúrané.

 

Ojazdené autá sú na Slovensku veľmi obľúbeným produktom. V ponuke je aktuálne viac ako 100-tisíc jazdeniek (auto z druhej ruky) predovšetkým z Talianska, Nemecka, Belgicka či Rakúska. Jazdené vozidlá pritom tvoria na Slovensku až 50 percent kúpených áut.

Veľmi nepríjemnú skúsenosť zažila aj klientka Asociácie overovateľov vozidiel, ktorá si kúpila auto z bazáru. Stav vozidla sa jej zdal dobrý. Absolvovala aj skúšobnú jazdu, počas ktorej nezistila nič nezvyčajné. Nakoľko žiadne okolnosti nevzbudzovali podozrenie, auto si kúpila. Netušila však, že auto bolo búrané a opravené len na oko. Tento zatajený fakt jej zničil život. Pri druhej jazde jej zlyhali brzdy a jej syn, ktorý bol v tom čase v aute, prišiel o život.

Skutok sa nestal

Možno vám to príde neuveriteľné, ale pokiaľ sa popálite pri kúpe auta z druhej ruky, je možné, že polícia s tým nič nespraví. A to aj v prípade, že ste sa stali obeťou podvodu. Kupujúci je totiž povinný si pred podpisom kúpno-predajnej zmluvy dôkladne preveriť auto a predávajúceho. Dôkazy, ktoré získate dodatočne už môžete ,,zahodiť do koša”. Častokrát sa dôkladným pátraním ukáže, že za podvodom podobného druhu stoja organizované skupiny či biele kone.

V ponuke je aktuálne viac ako 100-tisíc jazdeniek. Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel

Bezohľadnosť predajcov

Stočené kilometre nie sú jediným problémom ojazdených áut. Do predaja sa často dostanú aj kradnuté vozidlá. Dokonca to môžu byť jazdenky zaťažené lízingom. ,,Realitou je aj výmena originálnych náhradných dielov za neoriginálne, prípadne akože vylepšenie, keď je manuálna prevodovka nahradená automatickou,” doplnil predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Predajcovia sa často uchýlia k takémuto kroku z dôvodu opotrebovania materiálu. Oprava motora a prevodovky je však veľmi nákladná a preto zvolia lacnejší variant. ,,Oveľa jednoduchšie je nahradiť manuál automatom. Kupujúci to nemá ako zistiť, pokiaľ nie je od fachu a nemá prístup k potrebným informáciám či databázam,” dodal Knopp.

V predaji sú aj kradnuté autá. Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel

Dvakrát meraj a raz kupuj

Skontrolovať stav vášho budúceho vozidla sa dá niekoľkými spôsobmi. Webov, prostredníctvom ktorých si môžete overiť informácie o platnosti STK a EK, stočených kilometroch či exekúciách je mnoho. Môžete tak spraviť na stránke www.overenie-vozidla.sk alebo na www.overeniestk.sk. Navštíviť takéto portály odporúča aj Asociácia overovateľov vozidiel ešte pred osobnou prehliadkou. Rovnako tak spravte aj pri overovaní si samotného predajcu. ,,V prípade bazáru by som si na internete pozrel hodnotenia od klientov a skontroloval by som si ho v Obchodnom registri,” radí predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Pozornosť by ste tiež mali venovať VIN číslu. Predajcovia sú povinní uviesť tento údaj v inzeráte, inak im hrozia vysoké pokuty. ,,Ak bazár neuvádza povinnú informáciu vo forme VIN čísla, radíme kupujúcim, nech tam ani nejdú. Ideálne je, ak je VIN číslo uvedené dvoma spôsobmi – napísané v samostatnej kolónke a zároveň na fotke karosérie alebo motora,” pokračuje Knopp. Bohužiaľ, šmejdi vedia manipulovať aj s týmto údajom. Asociácia radí upriamiť pozornosť na posledné dve číslice VIN, pretože ich zvyknú podvodníci zamieňať. Kúpiť tak nevedomky môžete iné auto, ako to, čo bolo v inzeráte.

Predajcovia sú povinní uviesť VIN číslo v inzeráte. Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel

Prečo sa to deje?

Pokiaľ vám napadlo, ako môže popri všetkých dostupných informáciách ešte niekto naletieť, odpoveď je jednoduchá. ,,Ľudia o takýchto službách nevedia. Často sa stáva, že sa o možnosti preverenia auta dozvedia až po tom, ako si ho kúpia. Vtedy službu využijú a zistia, že boli oklamaní. Ale to už je neskoro, pretože vtedy už takmer nič nemôžu,” uzavrel Knopp.

Nenechajte sa oklamať. Využite všetky dostupné zdroje na overenie vozidla. Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel