Domáce Politika Top

Sme témou aj v europarlamente: Na pretrase rastúci slovenský extrémizmus

BRATISLAVA – Europoslankyňa Jana Žitňanská riešila narastajúci extrémizmus na Slovensku aj na pôde Európskeho parlamentu. Predstavila projekt „Poznaj svoju minulosť a nezabudni”, ktorý spustilo občianske združenie Pomoc človeku na čele s Monikou Ščevovichovou.

„Tento projekt reaguje na narastajúci radikalizmus a extrémizmus v spoločnosti a prostredníctvom návštev koncentračného tábora v Osvienčime a následnými diskusiami s verejnosťou má za cieľ pripomínať, že ĽUDIA SO ZDRAVOTNÝM POSTIHNUTÍM BOLI PRVÍ, KTORÍ ZAHYNULI V PLYNOVÝCH KOMORÁCH,” napísala poslankyňa na Facebooku.

Našou povinnosťou je nemlčať

Žitňanská opisuje aj reakciu na dokumentárny film Nehodní žitia, ktorý sa tiež týka vyvražďovania ľudí so zdravotným postihnutím nacistickým režimom a spomínanej ceste mladých Slovákov so zdravotným postihnutím do Osvienčinu. Od prítomných si podľa nej vyslúžil obrovský potlesk.

„Na moje veľké potešenie všetci prítomní vyjadrili nielen podporu tomuto projektu, ale dohodli sme sa aj na ďalších spoločných krokoch, aby sme lepšie vedeli čeliť narastajúcemu radikalizmu a násiliu na osobách so zdravotným postihnutím. A to nielen fyzickému ale aj slovnému,” tvrdí Žitňanská a dopĺňa: „História triedenia ľudí na hodných a nehodných žitia, či tých menejcenných sa už nikdy nesmie zopakovať. A je našou povinnosťou nemlčať.“

Zdroj: ph, Foto: SITA/Viktor Zamborský , FB / Jana Žitňanská