Domáce Politika Top

Sme rodina opäť otvorilo tému exekučných amnestií. Ministerstvo má však vlastné plány

Jeden z predkladateľov návrhu Milan Krajniak. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Opozičné Hnutie Sme rodina – Boris Kollár chce Slovákom zabezpečiť kvalitný život. Poslanci znovu predložia návrh zákona o exekučnej amnestii. Týkať sa bude upustenia od vymáhania pohľadávok štátu. Mnohým občanom by tak mohlo odľahnúť. Rezort spravodlivosti však vidí v opozičnom návrhu viaceré nedostatky. O zákone budú rokovať poslanci už koncom januára. Či mu tentokrát dajú šancu, je však otázne.

 

Poslanci hnutia Sme rodina chcú, aby po zaplatení dlhu boli občanovi odpustené úroky z omeškania a poplatky. Správca pohľadávky by následne podal návrh na zastavenie exekúcie. ,,Cieľom návrhu zákona je vytvoriť podmienky na upustenie od vymáhania pohľadávok štátu voči občanom Slovenskej republiky, ktoré vznikli od 1. januára 1993 do 30. apríla 2019 za podmienky, že občan Slovenskej republiky uhradí svoj dlh voči správcovi pohľadávky do 30. júna 2019,‘‘ uviedli predkladatelia návrhu. Zároveň návrh zákona stanovuje aj výšku pohľadávky občana voči správcovi pohľadávky nepresahujúcu 10-tisíc eur bez príslušenstva.

Podľa hnutia sa takto umožní vyše pol milióna občanom splatiť svoj dlh, a zastaviť tak exekúciu. ,,Čím sa vytvoria podmienky pre lepšiu kvalitu života tejto skupiny občanov,‘‘ zdôrazňujú poslanci. ,,Týmto by štát dokázal pomôcť aj sebe a to tak, že by pomohol ľuďom, ktorí sú vďaka exekúciám vyradení z pracovného pomeru a uviazli niekde v sivej ekonomike,” napísalo tlačové oddelenie hnutia.

Či má tento opozičný návrh podporu aj ostatných politických strán zatiaľ Kollárovo hutie nekonkretizovalo. Tlačové oddelenie sa vyjadrilo, že ,,hnutie Sme rodina núti aj ďalšie politické subjekty, aby sa touto témou zaoberali a hľadali vhodné riešenia”.

Dlhy v dôchodku

Poslanci z hnutia zároveň poukázali na to, že tento problém sa týka aj vyše 30-tisíc dôchodcov. Podľa najnovších informácií zo Sociálnej poisťovne berú exekútori dotknutým penzistom časť z ich dôchodku.

Celkovo na Slovensku prebieha v súčasnosti viac ako 3,5 milióna exekúcií. Exekútori zrážajú dlh nielen z dôchodku, dotknúť sa môžu aj nemocenských dávok či výživného.

 

Návrh z dielne Sme rodina by pomohol aj niektorým dôchodcom. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Ministerstvo vidí situáciu inak

Podľa ministerstva spravodlivosti je potrebné uviesť, že v súčasnom stave výkonu súdnictva v „starých“ exekučných konaniach návrh Sme rodina situáciu povinných, teda dlžníkov adekvátne nerieši. ,,Keďže vo výsledku sa pre skončenie exekúcie bude čakať na súdne rozhodnutie o zastavení exekúcie, ktoré je možné v súčasnom zaťažení exekučných súdov predpokladať najskôr o niekoľko mesiacov, ak nie rokov,‘‘ uvádza hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Podľa ministerstva sa návrh hnutia nevysporiadava ani s otázkou, kto bude platiť trovy súdneho exekútora a ,,je veľký predpoklad, že súdy sa priklonia k záveru, že ich bude v tomto prípade platiť povinný,‘‘ doplnila Drobová.

Gál chystá vlastné zmeny

Rezort spravodlivosti v súčasnosti pripravuje a finalizuje návrh zákona o zastavení starých exekúcií. Aktuálne prebiehajú rokovania na ministerskej úrovni a odstraňujú sa rozpory. ,,Máme viac ako tri a pol milióna exekúcií starších ako päť rokov, čo veľmi zaťažuje najmä malé súdy. Právnou úpravou by sa ukončili exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017.” Stará exekúcia sa podľa návrhu zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

Návrh predstavený ministerstvom ukončenie starých exekúcií zveruje exekútorom a pre trovy starej exekúcie navrhuje, aby ich vo vymedzenom rozsahu znášal oprávnený.

 

Podľa rezortu spravodlivosti, návrh hnutia Sme rodina mnohé otázky nerieši. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nižšia vymožiteľnosť práva

O stanovisko k návrhu zákona o exekučnej amnestii z dielne hnutia Sme rodina sme požiadali aj Slovenskú komoru exekútorov. Politický návrh odmietli komentovať. ,,Vo všeobecnosti však zastáva názor, že kroky, smerujúce k odpúšťaniu povinností dlžníkov, dlhodobo vedú k nižšej vymožiteľnosti práva,” skonštatovala hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová.

Pozitíva a negatíva

Presadenie návrhu hnutia Sme rodina by podľa advokáta Róberta Bánosa tak, ako každá zmena, prinieslo svoje pozitíva, ale aj negatíva. ,,Na jednej strane by to pre občanov dlžníkov, ktorí už roky stoja na jednom mieste a nie je v ich moci uhradiť celú dlžnú pohľadávku aj s jej príslušenstvom, mohlo predstavovať doslova vykúpenie. Vedeli by sa tak zbaviť svojho dlhu bez toho, aby museli hradiť aj jeho príslušenstvo, keďže by sa im odpustili úroky z omeškania a s tým súvisiace poplatky.‘‘ 

Bános zároveň tvrdí, že prínos by to v tejto časti predstavovalo aj pre štát, ktorý by sa aspoň v časti istiny domohol zaplatenia svojej pohľadávky. ,,Určite by to však neznamenalo riešenie pre všetkých dlžníkov, nakoľko nie každý si bude môcť dovoliť uhradiť svoj dlh do stanoveného termínu ani pri vidine výhody odpustenia úrokov z omeškania a poplatkov,‘‘ dodal.

Na druhej strane je tu podľa Bánosa aj nespravodlivá časť predloženého riešenia a to voči občanom, ktorí riadne uhrádzajú svoje pohľadávky a neradia sa medzi dlžníkov, ,,pričom by napriek tomu museli znášať, že by sa zo štátnych prostriedkov uhradili trovy exekúcie dlžníkov‘‘.

 

Podľa Bánosa má návrh hnutia Sme rodina pozitíva aj negatíva. Zdroj: Róbert Bános

Nejde o prvý pokus

Ešte v júni minulého roka návrh zákona o exekučnej amnestii poslanci hnutia Sme rodina nepresadili. Zákonodarcovia ho vtedy odmietli a neposunuli do druhého čítania.

V rozprave predseda parlamentu a šéf koaličnej strany SNS Andrej Danko vtedy na margo návrhu zdôraznil, že ,,návrh nie je možné podporiť, ale je dobré o problematike diskutovať”. Problém podľa neho nie je možné obsiahnuť novelou jedného zákona. ,,Myšlienka odpustenia dlhov sa musí rozobrať v štáte. Urobím všetko pre to, aby sme našli riešenie,” vyhlásil vtedy Danko. Či sa podarí návrh presadiť na prvej schôdzi parlamentu v tomto roku, si budeme musieť počkať.

 

Galéria
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Krajniak predložil na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh zákona o exekučnej amnestii. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Danko tvrdí, že je dôležité o téme exekučných amnestií diskutovať. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Od januára budúceho roku sa má zvýšiť rodičovský príspevok. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Zdroj: Hnutie Sme rodina opäť predkladá opúť zákon o exekučnej amnestii. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next