Bratislava Domáce Politika Regióny Top

Sľuboval transparentnosť. Vallo pri šéfovi polície obišiel výberové konanie, vraj mohol

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Vo funkcii je iba dva mesiace a už musí vysvetľovať. Primátor Bratislavy Matúš Vallo je kritizovaný za to, že do riadiacej funkcie bratislavskej mestskej polície dosadil človeka bez transparentného výberového konania.  Poslanec mestského zastupiteľstva má zasa vydávať príkazy v Mestských lesoch bez toho, aby na to mal kompetencie. Na pochybenia upozornil redakciu Glob.sk, ale aj iné redakcie mail podpísaný menom Stanislav Tokár. Podľa zastupiteľstva ide o hoax a antikampaň, ktorá je mierená voči osobe daného poslanca. 

 

V liste adresovanom bratislavskému primátorovi Matúšovi Vallovi a zástupcom mesta ich odosielateľ žiada, aby si zachovali ľudskú tvár. Rovnako, aby si vykonávali svoju prácu tak, ako im to nariaďuje zákon. “Arogancia Vallo teamu už naberá na obrátkach. My, čo sme volili túto ‘novú nepolitickú krv’, v nemom úžase pozeráme, čo sa deje,” píše nahnevane. Podľa jeho slov je hrubá kniha Plán Bratislava, ktorú Vallo vydal v roku 2018, ‘blábolom’ a volebný program nazýva zdrapom papiera. 

Vallo spolu s kolektívom sľubovali pred voľbami, že riadiace funkcie obsadia profesionálmi, ktorí prejdú transparentným výberovým konaním.

“Začalo to riaditeľom – náčelníkom mestskej polície. Je to mestský podnik, transparentné výberové konanie už netreba, aj keď ide o nesporne kvalitného policajta? Ale nenájde sa možno lepší?” pýta sa. Konštatuje, že predchádzajúci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal robil výberové konania aspoň s 10-minútovým pohovorom. 

Nominácia Gajdoša

Matúš Vallo totiž za šéfa mestskej polície navrhol bývalého policajta a vyšetrovateľ Mareka Gajdoša bez predošlého výberového konania. Dokonca ho už aj predstavil verejnosti. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš má podľa primátora na to. Do funkcie ho chce dosadiť z troch dôvodov.

“Je to profesijná minulosť, keď sa za 17 rokov v polícii od pôchodzkára vypracoval na šéfa elitného vyšetrovateľského tímu Gorila, čo svedčí o jeho odborných, ale aj manažérskych schopnostiach. Druhým dôvodom je jeho morálna integrita a tretím spoločný pohľad, ktorý máme na to, ako sa má vyvíjať práca Mestskej polície v Bratislave a zvyšoval sa pocit bezpečia v hlavnom meste,” uviedol Vallo.

Nominant Matúša Valla na post náčelníka bratislavskej mestskej polície. Marek Gajdoš Zdroj: TASR / Dano Veselský

Práve tretí dôvod bol pre Gajdoša silnou motiváciou, aby ponuku od bratislavského primátora prijal. “V spolupráci so štátnou políciou chcem v prvom rade zanalyzovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu v hlavnom meste a zvýšiť hliadkovú a monitorovaciu činnosť v najrizikovejších zónach,” uviedol Gajdoš.

 

Primátora Bratislavy kritizujú za Mareka Gajdoša. Zdroj: FB Matúš Vallo

List, ktoré obehol redakcie aj mestských politikov sa okrem Gajdoša navážal aj do poslanca bratislavského mestského zastupiteľstva Jakuba Mrvu z Teamu Vallo. “Už behá po Mestských lesoch, predstavuje sa honosne ‘viete kto som ja, som už poslanec’,” napísal Tokár. Uviedol, že napriek tomu, že je poslanec, rozdáva v  podniku rozkazy, príkazy a zákazy a prepúšťa ľudí, aj keď na to nemá kompetencie. “Všade vyhlasuje, že ten rengavý architekt mu sľúbil post riaditeľa Mestských lesov za vzornú prácu v kampani na primátora,” poukázal. 

Žiada preto primátora a zástupcov mesta, aby nedovili kamarátske nominácie do riadiacich štruktúr mestských podnikov, a to ľuďmi z tímu Vallo. Ale na druhej strane, aby do vedenia organizácii dosadili skutočných odborníkov, “na ktorých sa môžete hrdo pozrieť po štyroch rokoch do zrkadla”. 

Strach z Mrvu

Mrva na obvinenia reagoval na sociálnej sieti. Mestským lesom sa vraj dlhodobo venuje a podľa jeho slov sa dalo čakať, že strach z toho, že sa ukončia rôzne kšefty, bude silný. “Neprekvapil ma email zaslaný poslancom či médiám, plný klamstiev a hoaxov o mne,” napísal Mrva.

Poukázal aj na skutočnosť, že deň po tom, ako bol mail rozposlaný poslancom mestského zastupiteľstva a médiám, dostala jeho manželka správu, ktorá obsahovala vyhrážku. Tú mala poslať cudzia žena, ktorá konkrétne píše o tom, aby si Jakub Mrva dával pozor a aby nestrkal nos do vecí, do ktorých nemá.

“Považujem za nechutné, aby moju manželku, ktorá je na rodičovskej dovolenke s dvoma malými deťmi, niekto zaťahoval do špinavých hier. Ja nemám strach. Do komunálnej politiky som vstúpil práve pre to, aby sa skončila v Bratislave doba kšeftov,” uviedol Mrva. 

Podľa jeho názoru majú strach iní ľudia, ktorým sa končia zlaté časy, a ktorí sú schopní rôznych nechutností. “Hold, asi aj takýto je život mestského poslanca v Bratislave,” uzavrel. 

Výberového konania po novom

K obsahu listu sa pre Glob.sk vyjadril aj samotný bratislavský magistrát, ktorému Vallo šéfuje. Podľa hovorcu magistrátu Petra Bublu išlo v prípade Gajdoša na post šéfa polície zo strany primátora iba o nomináciu, pričom mestské zastupiteľstvo bude o tom, či obsadí túto pozíciu, rozhodovať vo štvrtok 7. februára. Dodal, že v prípade, ak zastupiteľstvo rozhodne o vymenovaní, tak sa nevyžaduje výberové konanie.

Obídenie transparentného konania Vallovci vysvetľujú tým, že ide o špecializovaný útvar v organizačnej štruktúre mesta, a tým pádom nie je samostatnou organizáciou. “K Marekovi Gajdošovi má primátor ako k profesionálovi absolútnu dôveru a preto ho zastupiteľstvu do tejto pozície navrhol,” ozrejmil Bubla. Podľa Bublu mal Gajdoš minulý týždeň (t.j. piaty kalendárny týždeň) odprezentovať poslancom zastupiteľstva a členom komisie pre ochranu verejného poriadku svoj projekt riadenia polície. 

Vo štvrtok bude sa na zasadnutí má okrem iného vraj rozhodovať aj o novom materiáli s názvom Zásady výberu členov orgánov obchodných spoločností s majetkovou účasťou hlavného mesta a rozpočtových a príspevkových organizácii hlavného mesta. Dokument by mal upravovať aj pravidlá, podľa ktorých sa budú riadiť pripravované transparentné výberové konania. Tie v súčasnosti pripravujú aj na riadiace funkcie na magistráte. 

Mestské zastupiteľstvo bude hlasovať o nových pravidlách výberového konania. Zdroj: TASR / Branislav Caban

Vallo preto popiera, že by Jakubovi Mrvovi sľúbil funkciu riaditeľa Mestských lesov. “Táto informácia je hoax intenzívne šírený na sociálnych sieťach. Na post riaditeľa Mestských lesov bude transparentné výberové konanie podľa zásad, ktoré sa budú schvaľovať,” vysvetlil. 

Podľa jeho slov nie je pravda ani to, že by mal Mrva istým spôsobom “šéfovať” Mestským lesom.  “Šírenie týchto hoaxov vnímame za antikampaň voči nemu, bohužiaľ, už spojenú aj s priamymi vyhrážkami. Mestské lesy majú svoje vedenie, pán Mrva nepôsobí v Mestských lesoch a nevydáva žiadne príkazy, zákazy a ani neprepúšťa zamestnancov,” uzavrel Bubla.