Zahraničné

Slovinského Expremiéra Janšu odsúdili, novinárky nazval prostitútkami

Janez Janša - Foto: SITA/AP

ĽUBĽANA – Slovinského expremiéra Janeza Janšu odsúdil v piatok súd v slovinskom meste Celje na tri mesiace podmienečne za verbálny útok proti dvom slovinským novinárkam.

Podobne ako mnohí iní politici v iných krajinách vrátane Slovenska či Českej republiky, nazval novinárov prostitútkami, súd sa však zaoberal jeho výrokom preto, že týmto označením pomenoval dve konkrétne novinárky. Janša sa bránil s tým, že tento termín použil na označenie práce novinárok a nie na ne ako také, súd však týmto argumentom nepresvedčil.

Janša, ktorý bol slovinským premiérom v rokoch 2004 až 2008 a potom znova v rokoch 2012 až 2013, je najvýraznejšou postavou súčasnej slovinskej opozície. Jeho Slovinská demokratická strana (SDS) zvíťazila pomerne jasným rozdielom v júnových parlamentných voľbách, žiadna zo zvyšných parlamentných strán s ňou však nechcela ísť do koalície, keďže Janšu a jeho stranu považujú za predĺženú ruku maďarského premiéra Viktora Orbána a nesúhlasia s jeho vyostrenou protiutečeneckou rétorikou