Domáce Top

Slovenský vedec tvrdí, že poraziť COVID-19 sa dá. O jeho metódu ale nie je záujem

Podľa profesora Vladimíra Zajaca sú nosičmi koronavírusu bunky baktérií. Zdroj: traverseticker.com

Nosičom vírusov sú bunky

Docent Zajac je presvedčený, že každý vírus má svoju bunku ako svojho nosiča. Tá bunka sú vlastne baktérie, ktoré prenášajú vírusy. „Vírus potrebuje mať svoj stály nosič, teda svoju mamičku, z ktorej čerpá. Sám o sebe existovať nemôže, lebo nemá aparát na pomnoženie. To všetko kradne z tej bunky, ktorá je jeho nosičom. On tú bunku ale neničí, pretože keby ju zničil tak zanikne. Potom, ako baktéria aj s vírusom vojde do pľúc, vírus sa z nej uvoľní a vojde do pľúcnej bunky, kde robí paseku, lebo už má iného hostiteľa, ktorým je tá pľúcna bunka, bunka pľúcneho epitela. Tam sa už množí nekontrolovane a rozbíja všetko, čo sa len dá,“ vysvetlil Vladimír Zajac. Podľa slovenského vedca vírus ako parazit nie je plnohodnotná biologická forma a ťažko proti nemu bojovať, lenže baktéria je biologická forma a bojovať proti nej vieme.

Vo svete je koronavírus COVID-19 potvrdený v 143 krajinách, zabil tisíce ľudí a počet nakazených je už takmer dvestotisíc. Zdroj: TASR

Chýba ochota

Vladimír Zajac tvrdí aj to, že likvidáciou baktérií nesúcich vírusy antibiotikami prestane existovať aj samotný vírus. „Ak by sa táto myšlienka potvrdila, mohli by sme takto zastaviť všetky vírusové infekcie,“ pridáva. Aké sú teda možnosti zábrany, aby sa vírus nešíril medzi ľuďmi tak, ako sa šíri doteraz? „Keď som tú svoju teóriu pustil do éteru, nikto ma nebral vážne a stal som sa terčom rôznych posmeškov. Nikto ma ale nepožiadal, aby som to ukázal v praxi, pretože to je strašne jednoduché. Spravíme výter z hrdla infikovaného, dáme to za špeciálnych podmienok cez noc do rastového LB média pre baktérie, kde ich pomnožíme. Keď v nich nájdeme vírus, tak je moja idea správna. Tento jednoduchý pokus ale nemám kde urobiť, tak iba tápem,“ vraví s povzdychom náš vedec.

Na jazyk sa doslova derie otázka, prečo nie je ochota to u nás aspoň skúsiť. „Trend je brániť sa, čo my aj robíme, lebo je to niečo také, ako keby nás napadli mimozemšťania. Tou obranou je hľadanie vakcíny, ktorá ale bude najskôr o rok. A navyše, to už je miliardový biznis, pretože celý svet sa bude musieť vakcinovať. Svoj projekt som verejne predstavil aj na konferencii WHO v Ženeve, lenže každý sa tam na mňa vykašľal. Podľa jedného z účastníkov nie som pre nich super hráčom, lebo tým sú veľké farmaceutické firmy,“ skonštatoval trochu znechutene Vladimír Zajac.