Zimná olympiáda Top

Slovenský sen sa skončil. Hokejisti podľahli USA a vypadli

PJONGČANG – Slovenskí hokejisti ukončili svoje vystúpenie na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu v play-off o postup do štvrťfinále. Zverenci trénera Craiga Ramsayho podľahli v utorok Spojeným štátom americkým 1:5.

Američania vleteli do zápasu ako kométa a okamžite dostali slovenských reprezentantov pod tlak, už po niekoľkých sekundách musel byť brankár Ján Laco v pohotovosti, hokejisti USA puk za jeho chrbát nedostali. Aktivita Američanov vyústila do vylúčenia Miloša Bubelu v 4. minúte, Slováci sa následne ubranili.

V 15. minúte išiel na trestnú lavicu aj americký veterán a kapitán Brian Gionta, v presilovke neuspeli ani zverenci kouča Craiga Ramsayho. V závere úvodnej časti hry sa do veľkej šance dostal Chris Bourque, ale nedokázal skórovať.

Zľava: Dominik Graňák a Ján Laco – Foto: SITA/Martin Medňanský

Zlá druhá tretina

Už po 96 sekundách druhej tretiny otvoril skóre duelu Ryan Donato. Slováci nedostali príležitosť na rýchlu odpoveď, naopak, museli hrať v početnej nevýhode o dvoch hráčov po faule Ladislava Nagya a zákroku Michala Čajkovského, ktorý dostal trest do konca zápasu. Američania presilovku rýchlo využili a 40 sekúnd od prvého gólu zvýšil James Wisnievski. Tím USA stanovil trojgólový rozdiel v 34. minúte zásahom Marca Arcobella. Iskričku nádeje pre hráčov spod Tatier vykresal v závere druhej časti tvrdou strelou v presilovke Peter Čerešňák. Obranca Plzne sa napokon s dvoma gólmi stal najlepším strelcom Slovenska na turnaji.

Pohodlné vedenie o tri góly vrátil Američanom v 50. minúte Garret Roe. Krátko po inkasovanom góle mohli Slováci znížiť, ale ďalšiu presilovú hru nevyužili. Naopak, v 56. minúte putoval na trestnú lavicu Marek Ďaloga a hráči USA premenili tretiu presilovku – Lacovi nedal šancu opäť Donato.

Sprava: Ján Laco zo Slovenska a Brian O’Neill – Foto: SITA/Martin Medňanský

play-off o postup do štvrťfinále

USA – Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (B. Little, O’Neill), 57. Donato (Wisniewski) – 37. Čerešňák (Graňák, L. Nagy)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Michal Čajkovský 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala, Salonen (obaja Fín.) – Pihlblad (Švéd.), Suominen (Fín.), 6391 divákov

Zostavy:
USA: Zapolski – Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, Blum, Wisniewski – B. Little, Roe, O’Neill – Chris Bourque, Greenway, B. Gionta – Donato, Arcobello, Terry – Stoa, McCarthy, Slater – B. Butler
Slovensko: J. Laco – Marek Ďaloga, Baranka, Graňák, Čerešňák, Starosta, Čajkovský, Mikuš – Cingel, T. Marcinko, Lamper – Marcel Haščák, Bubela, M. Bakoš – L. Nagy, T. Surový, Marek Hovorka – Ölvecký, M. Krištof, M. Sukeľ – Kudrna