Top Zimná olympiáda

Slovenský olympijský výbor schválil výpravu: Do Pjongčangu pocestuje týchto 56 športovcov

BRATISLAVA  – Na 53. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru v v piatok v Bratislave schválili menoslov športovcov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na XXIII. zimných olympijských hrách v Pjongčangu (9. – 25. 2.).

Do Kórejskej republiky v najbližších dňoch vycestuje 56 slovenských športovcov, ktorí sa predstavia v siedmich športových odvetviach. Najviac bude tradične hokejistov (25), podľa počtu nasledujú biatlonisti (10), zjazdoví lyžiari (7), bežci na lyžiach a sánkari (po 5), krasokorčuliari (3) a jedna snoubordistka.

Dovedna 121 členov

Na poslednú chvíľu v deň rokovania na základe pridelenia ďalšej miestenky od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) pribudol do výpravy bežec na lyžiach Miroslav Šulek. Okrem športovcov je v slovenskom tíme aj 65-členný sprievod, čiže v Pjongčangu bude reprezentovať výprava dovedna so 121 členmi.

Už výkonný výbor SOV po konzultácii s komisiou športovcov SOV rozhodol, že sľub do rúk prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa uskutoční v utorok 30. januára v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave, bude za olympionikov SR skladať bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Skúsená 33-ročná šprintérka pôjde už na štvrté ZOH.

Vlajkonosičkou Velez Zuzulová

Na sľube, ktorý bude spoločný pre olympionikov aj paralympionikov, by sa podľa prihlášok malo zúčastniť 43 členov slovenskej olympijskej výpravy. Už na druhý deň odletia do Kórejskej republiky prví slovenskí športovci – kompletný biatlonový tím mužov aj žien a dve bežkyne na lyžiach.

„Na základe rozhodnutia výkonného výboru SOV po konzultácii s komisiou športovcov SOV bude vlajkonosičkou výpravy SR na slávnostnom otvorení ZOH 9. februára 2018 v Pjongčangu zjazdárka Veronika Velez Zuzulová, ktorú takisto čaká štvrtá účasť na ZOH,” rovnako informoval špecializovaný web olympic.sk.

Veronika Velez Zuzulová – Foto: SITA / AP / Jean-Christophe Bott

Zvolená disciplinárna komisia

V piatok schválili aj zloženie disciplinárnej komisie SOV na ZOH v Pjongčangu: Anton Siekel – prezident SOV, Jozef Liba – generálny sekretár SOV, Roman Buček – vedúci výpravy, Danka Barteková – zástupkyňa športovcov, Matej Kazár – zástupca športovcov, Michal Malák – zástupcovia trénerov, Roman Fano – hlavný lekár výpravy.

Na Valnom zhromaždení SOV v kongresovej sále hotela NH Gate One zo 77 pozvaných delegátov bolo prítomných 55, čo znamenalo 75-percentnú účasť a zároveň uznášaniaschopnosť. Traja delegáti sa ospravedlnili a ďalší 19 rovnako neboli prítomní.

Veľký záväzok

„Štartovať na olympiáde je veľký záväzok pre každého športovca, ktorý sa na takéto významné svetové podujatie nominoval. Je to veľké bremeno, ktoré majú naši športovci – olympionici teraz na pleciach. Na olympiádu nejdú predsa reprezentovať iba seba, iba svoj klub, svoj šport, ale celú krajinu. Idú súťažiť do silnej medzinárodnej konkurencie, v ktorej chce byť každý úspešný. Všetci chú zvíťaziť. Ale táto výsada je určená iba niektorým športovcom. Verím, že všetci naši reprezentanti vynaložia všetku svoju energiu, ktorú doteraz aj vďaka podpore, ktorú dostali, v sebe nazhromaždili na to, aby práve na olympiáde dosiahli výkony na hraniciach svojich možností,” povedal prezident SOV Anton Siekel po schválení nominácie na ZOH 2018.

„Každý výborný výsledok ma poteší, ale rozhodne nebudem sklamaný, keď uvidím, že naši reprezentanti v ťažkej konkurencii vydali zo seba všetko, že išli až na hranicu svojich možností. Som presvedčený , že keď to športový fanúšik uvidí, určite zažije veľmi silné emócie. Ak to naozaj dokážu, budeme všetci spokojní, pokračoval Anton Siekel.

Ľudia čakajú najlepšie výkony

Podľa neho, keď ľudia budú vidieť na ich tvárach slovenských olympionikov, že v súťažiach odviedli všetko, čo doteraz natrénovali, budú spokojní. „Našou povinnosťou je vytvoriť pre nich také podmienky, aby sa plne mohli koncentrovať iba na svoj športový výkon. Potom sa meníme na športových fanúšikov, ktorí sedia na tribúnach a pred televíznymi obrazovkami. Budeme im držať palce a budeme sa tešiť z každého úspechu, ktorý dosiahnu,” zdôraznil prvý muž olympijského hnutia na Slovensku.

Anton Siekel na margo počtu slovenských olympionikov do Pjongčangu ešte dodal: „Vo výprave sú všetci naši športovci, ktorí splnili nielen náročné kritériá národných športových zväzov, medzinárodných federácií, ale najmä nominačné normy Medzinárodného olympijského výboru. To bolo pre ich účasť rozhodujúce. A nebolo to jednoduché, pretože kritériá MOV sú čoraz prísnejšie a konkurencia čoraz väčšia. Preto si vážim každého nášho športovca, ktorý nás na ZOH v Pjongčangu bude reprezentovať. Samozrejme, že najviac by nás potešil ich medailový úspech. Ale táto výsada je určená iba pár športovcom. Preto opakujem ešte raz: Nech bude ich športový výsledok akýkoľvek, pokiaľ ukážu počas olympijských súťaží všetko, čo doteraz natrénovali, treba si ich uctiť, treba im zagratulovať a poďakovať za úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí.”

Petra Vlhová – Foto: SITA / AP / Alessandro Trovati

V dejisku už od 5. februára

Prezident SOV cestuje do dejiska ZOH 2018 už piateho februára a zostane tam až do skončenia zimnej olympiády. „Okrem toho, že budeme povzbudzovať a podporovať našich športovcov priamo na súťažiach, v Pjongčangu budeme aj pracovať. Čaká nás tam množstvo diplomatickej agendy, rokovaní na úrovni Medzinárodného olympijského výboru i i národných olympijských výborov. Nebude to iba samotný šport, ale aj práca v oblasti športovej diplomacie. Takže na olympiáde nebudeme iba fandiť a povzbudzovať, ale aj pracovať,” konštatoval šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel.

Prví zástupcovia SOV do dejiska ZOH 2018 odcestujú už v nedeľu 28. januára. Vedúci slovenskej misie na ZOH 2018 Roman Buček aj so svojimi zástupcami Borisom Demeterom a Romanom Hanzelom budú už o deň neskôr na akreditačnom seminári riešiť konkrétne veci okolo ubytovania a pobytu Slovákov v Pjongčangu.

Na improvizáciu sú pripravení

„Samozrejme, sme prichystaní improvizovať, keď to bude potrebné, keď si to situácia vyžiada. Je to šport, v ktorom sa môžu veci meniť z hodiny na hodinu. Zatiaľ sme nič nečakané nemuseli riešiť. Dnes popoludní ešte budeme kompletizovať menovitú akreditáciu športovcov, lebo ešte je možnosť, že by mohli nejakí pribudnúť naozaj na poslednú chvíľu, štyridsaťosem hodín pred akreditačným seminárom musia byť menovité prihlášky športovcov uzavreté,” reagoval športový riaditeľ SOV a vedúci výpravy SR Roman Buček.

„Myslím si však, že úlohy, ktoré sme mali splniť, sme v hrubých rysoch splnili, drobnosti a detaily budeme riešiť až priamo na mieste. Všetko, čo sme potrebovali vyriešiť, máme vybavené. Dúfam, že nás po príchode do Pjongčangu nič neprekvapí,” pokračoval Roman Buček.

Nie všetci sa zmestia do dediny

Od neho sa novinári po zasadaní VZ SOV tiež dozvedeli, že niektorí slovenskí športovci budú bývať mimo oficiálnej olympijskej dediny. „Najmä v horskom stredisku sú dosť stiesnené podmienky na ubytovanie všetkých účastníkov. Preto sa organizátori na nás obrátili so žiadosťou, aby sme osemnásť účastníkov olympiády ubytovali v hoteloch v blízkosti horskej olympijskej dediny a minimálne štyroch v blízkosti prímorskej olympijskej dediny. Nechali na nás, či mimo dedín budú bývať športovci, alebo členovia realizačných tímov. Aj to budeme riešiť až priamo na mieste, keď budú športovci v Pjongčangu,” objasnil novinku okolo slovenského ubytovania Roman Buček.

Pre neho a jeho zástupcov sa zimná olympiáda v Pjongčangu začína už vo štvrtok prvého februára, keď do jej dejiska príde celá výprava biatlonistov a bežkyne na lyžiach. Slovenská výprava bude mať počas pobytu v dejisku ZOH k dispozícii jedenásť dobrovoľníkov a osem osobných automobilov, ktoré si Buček a spol. prevezmú práve počas pondelkového akreditačného mítingu.

Klaudia Medlová – Foto: SITA/Natália Šlepecká

Športovci, ktorí budú reprezentovať Slovensko na XXIII. zimných olympijských hrách v Pjongčangu (9. – 25. 2. 2018):

BIATLON (10)
muži: Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš, Michal Šima, Šimon Bartko
ženy: Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Alžbeta Majdišová, Ivona Fialková, Terézia Poliaková
realizačný tím (14 / 2 akreditácia od IBU): Tomáš Fusko (vedúci), Anna Murínová, Daniel Kuzmin, Milan Gašperčík, Martin Bajčičák (tréneri), Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Adam Berčík, Matúš Ondrejka, Fabien Blondeau, Baptiste Blondeau (servis), Vladimír Vachalík (lekár), Denis Freudenfeld, Radovan Jambor (fyzioterapeuti)

BEH NA LYŽIACH (5)
muži: Peter Mlynár, Andrej Segeč, Miroslav Šulek
ženy: Alena Procházková, Barbora Klementová
realizačný tím (5): Michal Malák (vedúci a tréner), Ján Valuška (tréner), Ondrej Benka-Rybár, Michal Polačko, Benedikt Procházka (servis)

HOKEJ (25)
muži – brankári: Ján Laco, Branislav Konrád, Patrik Rybár
obrancovia: Ivan Baranka, Michal Čajkovský, Dominik Graňák, Marek Ďaloga, Tomáš Starosta, Juraj Valach, Peter Čerešňák, Juraj Mikuš
útočníci: Martin Bakoš, Miloš Bubela, Marcel Haščák, Lukáš Cingeľ, Tomáš Marcinko, Patrik Lamper, Ladislav Nagy, Tomáš Surový, Andrej Kudrna, Peter Ölvecký, Michal Krištof, Matej Paulovič, Matúš Sukeľ, Marek Hovorka
realizačný tím (14): Miroslav Šatan (generálny manažér), Miroslav Valíček (manažér), Craig Ramsay, Vladimír Országh, Ján Lašák (tréneri), Róbert Bereš (kondičný tréner), Igor Andrejkovič (videoanalytik), Ján Grauzel (lekár), Ľubomír Ondrejka (masér), Viktor Fabík, Andrej Foltýn (fyzioterapeuti), Peter Jánošík (tlačový atašé), Juraj Stopka, Rastislav Ladecký (maséri)

KRASOKORČUĽOVANIE (3)
ženy: Nicole Rajičová
tanečné páry: Lukáš Csölley, Lucie Myslivečková
realizačný tím (3): Igor Krokavec, Tomislav Rajič, Corrado Giordani (tréneri)

SANE (5)
muži: Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák
ženy: Katarína Šimoňáková
realizačný tím (4 / z toho 1 akreditácia od FIL): Jozef Škvarek (vedúci a tréner), Ján Harniš, Walter Marx ml. (tréneri), Radko Štefáni (tréner a servis)

SNOUBORDING (1)
ženy: Klaudia Medlová
realizačný tím (2): Kjersti Buaasová, Chanelle Sladicsová (trénerky)

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE (7)
ženy: Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Soňa Moravčíková, Barbara Kantorová
muži: Adam Žampa, Andreas Žampa, Matej Falat
realizačný tím (16): Boris Vlha, Livio Magoni, Matej Gemza, Timotej Zuzula, Branislav Moravčík, Tomáš Žampa, Mateusz Herda, Alberto Belfi (tréneri), Marco Porta (kondičný tréner), Mateo Freo, Jakub Hudák (fyzioterapeuti), Stanislav Vozárik, Dušan Kapš, Krzystof Mazurek, Ján Baniar, Viliam Stinčík (servis)

Vedenie výpravy SR na XXIII. ZOH v Pjongčangu (7):

vedúci výpravy: Roman Buček
zástupcovia vedúceho výpravy: Boris Demeter a Roman Hanzel
tlačový atašé: Ľubomír Souček
vedúci lekár: Roman Fano
lekár: Branislav Delej
fyzioterapeut a regeneračný pracovník: Boris Žbirka

Foto: SITA/Branislav Bibel