Domáce Politika

Slovenský diplomat bude osobitným predstaviteľom pre migráciu a utečencov v Rade Európy

Slovenský diplomat Drahoslav Štefánek sa stane osobitným predstaviteľom pre migráciu a utečencov v Rade Európy. Zdroj: Rada Európy

BRATISLAVA – Generálna tajomníčka Rady Európy (RE) Marija Pejčinovičová-Buričová vymenovala za svojho nového osobitného predstaviteľa pre migráciu a utečencov slovenského diplomata Drahoslava Štefánka.

 

Veľvyslanec SR pri RE sa funkcie ujme 15. januára 2020, informoval TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Funkcia osobitného predstaviteľa generálnej tajomníčky RE pre migráciu a utečencov bola vytvorená v decembri 2015 v reakcii na bezprecedentný prílev utečencov a iných migrantov do viacerých členských krajín RE.

Úlohou tohto osobitného predstaviteľa je mapovať ľudskoprávnu situáciu migrantov prostredníctvom návštev utečeneckých táborov, podávať správy generálnej tajomníčke RE, ako aj úzko spolupracovať a vymieňať si informácie s vecne príslušnými štruktúrami RE, členskými krajinami RE a príslušnými medzinárodnými organizáciami a špecializovanými agentúrami.

Osobitný predstaviteľ poskytuje generálnej tajomníčke podnety na posilnenie pomoci RE určenej pre krajiny postihnuté migračnou krízou. Jeho aktivity budú zamerané aj na ochranu práv migrantov a najmä detí.

Veľvyslanec Štefánek doteraz pôsobil ako vedúci Úradu RE v Sarajeve.