Domáce Top Udalosti

Slovensko už má oficiálnu dohodu s USA na nákup F16. O Migy sa nám budú aj naďalej starať Rusi

Podpísanie kontraktu pre nákup F-16 Block 70/72 americkej výroby pre armádu SR. Na snímke minister obrany Peter Gajdoš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA (Redakcia/SITA)- Slovensko po niekoľkomesačných zmätkoch konečne oficiálne podpísalo zmluvu na dodanie stíhačiek F16. S nákupom napokon súhlasilo aj ministerstvo financií, čo umožnilo Slovensku nakúpiť dvanásť jednomiestnych a dve dvojmiestne stíhačky F16 v najmodernejšej verzii. Súčasťou zmluvy za takmer 1,6 miliardy je aj výcvik pre 22 pilotov a až 160 technikov, vrátane servisu a logistickej podpory na dva roky.

Zmluva bola vyhotovená v šiestich vydaniach. Zároveň sa podpisovala aj dohoda o priemyselnej spolupráci s dodávateľskou firmou nových stíhačiek Lockhead Martin. Za Slovensko sa podpisovania zúčastnil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) , minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ako aj vedúci služobného úradu Ján Hoľko (SNS). Za USA na podpis pricestoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA, John Joseph Sullivan.

Pellegrini na margo uzavretej zmluvy uviedol, že ide o ukončenie procesu, ktorý sa začal pred niekoľkými mesiacmi. Dodal, že doplnky a dodatky k zmluve budú ešte negociované s vládou USA. Potvrdil, že z pohľadu vlády po odsúhlasení zmluvy ministerstvom financií, neexistuje žiadna prekážka k podpisu. Pellegrini považuje podpis tejto zmluvy za silný signál, že sme súčasťou NATO a EÚ. Zároveň to berie ako potvrdenie prísľubu navyšovať prostriedky na obranu až do výšky 2% HDP.

Podpísanie kontraktu pre nákup F-16 Block 70/72 americkej výroby pre armádu SR. Na snímke premiér Peter Pellegrini a minister obrany Peter Gajdoš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Minister obrany Peter Gajdoš vníma podpis zmluvy ako historický okamih pre slovenské ozbrojené sily, nakoľko ide o najväčší modernizačný projekt, ktorý zvýši bezpečnosť ako aj schopnosť Slovenska pôsobiť s ostatnými členskými krajinami NATO. Oznámil, že prvé štyri kusy lietadiel prídu v roku 2022, v roku 2023 zvyšných desať.

Podpísanie kontraktu pre nákup F-16 Block 70/72 americkej výroby pre armádu SR. Na snímke minister obrany Peter Gajdoš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA, John Joseph Sullivan rovnako považoval podpis zmluvy za historický okamih. Zároveň vníma tento krok ako dôležitý pre Slovensko a pre vzájomné vzťahy USA a Slovenska. Zároveň si myslí, že Slovensko je dobrým príkladom aj pre iné krajiny NATO. Našu krajinu považuje za dôležitého člena NATO a zároveň sa teší na ďalšiu kooperáciu.

Podpísanie kontraktu pre nákup F-16 Block 70/72 americkej výroby pre armádu SR. Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA John Joseph Sullivan. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ministerstvo obrany SR pôvodne už 30. novembra informovalo, že v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie podpísalo príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné k obmene stíhacích lietadiel. Následne reagoval Pellegrini, ktorý odkázal, že zmluvy sú neplatné, pretože rezort obrany potrebuje súhlas rezortu financií. Doplnil tiež, že bude s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) o tejto téme hovoriť. Zaujímavosťou je, že v sobotu 1. decembra Ministerstvo obrany SR poopravilo svoje piatkové stanovisko, podľa ktorého neboli podpísané technické zmluvy, ale iba drafty, teda návrhy. Pre túto situáciu čelil minister Gajdoš kritike opozície, ktorá navyše vyzývala premiéra Pellegriniho, aby zvážil Gajdošove odvolanie.

Stíhačka F-16. Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Slovensko zatiaľ bude lietať na Migoch, starať sa budú o ne Rusi

Slovensko ešte musí vyriešiť situáciu s ochranou vzdušného priestoru, ktorý v súčasnosti zabezpečujú lietadlá ruskej výroby MiG-29. V tomto prípade však platíme desiatky miliónov eur ročne za ich prevádzku. Platnosť zmluvy navyše uplynie na konci kalendárneho roka 2019, v prípade využitia opcie môže byť predĺžená o jeden rok.

Ministerstvo obrany tvrdí, že na základe posúdenia uvedených možností s prihliadnutím na súčasný technický stav lietadiel MiG-29, platnej legislatívy, potreby zabezpečenia a udržania úrovne výcviku pilotov a príslušníkov pozemného personálu Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, vychádza ako najefektívnejšie ekonomické riešenie uzavrieť novú Dodatočnú dohodu so spoločnosťou RSK MiG s platnosťou od 16.11.2019 do 31.12.2023 s možnosťou predĺženia o jeden rok.

Materiál, ktorý bol predložený do vlády, má obsahovať podrobné posúdenie alternatívy ďalšej ochrany vzdušného priestoru SR. Dnes sa na rokovanie vlády ale nedostal.

Stíhačky MiG-29.  Zdroj: Ondrej Maliniak