Domáce Politika

Slovensko sa v rebríčku korupcie umiestnilo veľmi zle. Opozícia sa zhoduje, že je to vina Smeru

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Opozičné strany sa zhodujú, že umiestnenie Slovenska, 59. miesto vo svetovom rebríčku vnímania korupcie od Transparency International, je zrkadlom súčasnej vlády. Za rozhodujúce pri ďalšom vývoji označujú februárové parlamentné voľby.

Pokles o dve priečky v rebríčku považuje SaS za ďalší dôkaz o skorumpovanosti súčasnej vlády a o prerastení mafie na najvyššie miesta v politike. “Smeráci sa tak už nemôžu ďalej tváriť, že sú zodpovednou zmenou, keďže Slovensko si od začiatku ich vládnutia v roku 2016 pohoršilo až o päť miest,” skonštatovala strana v reakcii.

“Naše umiestenie zodpovedá skutočnosti, do ktorej nás 12 rokov vlád strany Smer-SD dostalo – kde vyhrávajú štátne zákazky tí, ktorí majú správne čísla v telefóne, a nie tí najschopnejší,” zhodnotil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Boj proti korupcii považuje za prioritu, keďže práve pre korupciu podľa neho nie je dosť peňazí na kvalitné zdravotníctvo a školstvo.

Podľa hnutia Sme rodina je výsledok Slovenska odrazom toho, čo stvárali politici, ktorí boli pri moci posledné desaťročia. “Jediná možnosť, ako si s tým poradiť, je, aby títo ľudia boli nahradení inými, ktorí nebudú rozdeľovať ľudí na vyvolených a tých ostatných, a budú garantom fungovania štátu bez korupcie,” uviedlo. Považuje tiež za nutné, aby boli kauzy nestranne vyšetrené a aby previnilci niesli trestnoprávnu zodpovednosť.

Aká vláda, také vnímanie korupcie

“Aká je vláda, také je aj vnímanie korupcie ľudí na Slovensku,” vyhlásila na tlačovej konferencii nezaradená poslankyňa Veronika Remišová, kandidujúca vo voľbách za mimoparlamentnú stranu Za ľudí. Podotkla, že za priemerom Európskej únie zaostávame až o 16 bodov. Jasnú a razantnú dohodu na boji proti korupcii považuje za najdôležitejší krok budúcej vlády.

Kandidát mimoparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Pavel Nechala tvrdí, že súčasná vláda nenastavila žiadne účinné opatrenia, ktoré by zvýšili dôveru v kľúčové inštitúcie. Kritizuje aj to, že sa nepodarilo zvoliť šéfa úradu na ochranu whistleblowerov.

Slovensko sa vo svetovom rebríčku vnímania korupcie od Transparency International za rok 2019 umiestnilo na 59. mieste, teda o dve priečky nižšie ako rok predtým a je na tom o päť miest horšie ako na začiatku volebného obdobia 2016. Výsledky vo štvrtok predstavilo Transparency International Slovensko. Organizácia poukázala tiež na to, že podľa jej výskumu sa korupcia na najvyšších miestach na Slovensku netrestá.